INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

KOSTEL SVATÉHO BARTOLOMĚJE V OBCI BRADA

Pokud půjdeme po modré turistické značce z Jičína do Prachovských skal, vystoupáme silničkou do osady Brada, která se nachází na okraji Prachovského chlumu a na jejím konci pod vrškem kopce na němž stával kdysi stejnojmenný hrad Brada, se nachází malý kostelíček se hřbitovem zasvěcený svatému Barolomějovi. Přesný rok výstavby kostela se neví, jisté je, že vznikl někdy před rokem 1371 a byl postaven v raně gotickém stylu. Kostelík má obdélníkový půdorys a polygonální presbytář. Během stavebních úprav v roce 1622, kdy byl kostel opravován, byla ke kostelu přistavěna čtvercová předsíň. Další úpravy kostelíka pak probíhaly v roce 1814.

Brada kostel

Presbytář se sedmidílnou klenbou má bohatý malovaný dekor s erby jemuž dominují postavy svatých Petra a Pavla jimž je také kostel zasvěcen. Na konci 19. století roku 1893 byly však původní malby z 16. století necitlivě restaurovány. Hlavní oltář, který se v kostele nachází nyní, pochází ze století osmnáctého a ostatní zařízení z konce století devatenáctého od jičínského řezbáře pana Stoklasy. Kolem kostela se rozprostírá malý hřbitov, který je spolu s kostelem obehnán zdí z pískovcových kvádrů. Kousek od kostela se nachází jednoduchá dřevěná zvonice.


Kostelík před opravou

Brada kostel
Vstup do kostela

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín