INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje

PRACHOVSKÉ SKÁLY

Prachovské skály jsou nejnavštěvovanějším prostorem v okolí Jičína. Je to pískovcové skalní město na jižním okraji Českého ráje v zalesněném terénu, 7 km severo-západně od Jičína. Rozlohou je neveliké, ale turisticky a horolezecky bohaté skalními seskupeními s prehistorickými nálezy; je chráněno jako přírodní rezervace. Četné rokle, strže, úžlabiny, vyhlídky, osamocené pískovcové věže, jehly i skupinové skalní bloky (soustředěné na poměrně malém prostoru jižně od hlavní komunikace) a další méně vyhledávané skály (v severní a západní části prostoru) vytvářejí z Prachovských skal významný turistický objekt. Nejzajímavější partie skal jsou snadno přístupné po bezpečných turisticky značených cestách, a mnoho překrásných vyhlídek zajišťuje dokonalý přehled prostoru Prachovských skal. Prachovské skály jsou státní přírodní rezervací a takto chráněny již od roku 1933.

TURISTICKÉ OKRUHY

Turistické okruhy nás přehledně provedou Prachovskými skalami a po vyhlídkách odkud můžeme shlédnout krásné skalní útvary a přírodu tohoto překrásného koutu Českého ráje.

VYHLÍDKY PRACHOVSKÝCH SKAL

Pro představu o krásách Českého ráje zbudovala turistická organizace v Prachovských skalách velké množství vyhlídek. Z nich je možno shlédnout velkou část partií Prachovských skal. Vyhlídky jsou situovány na nejnavštěvovanějších turistických stezkách a otevírají úchvatná panoramata Prachovských skal, ale i velké části Českého ráje. Seznam vyhlídek Prachovských skal:

Chceme-li navštívit uvedené vyhlídky můžeme použít některý z turistických okruhů.

doprava do skal

Jak se dopravíme do skal - bude-li naším výchozím bodem město Jičín?

Cestu skal z Jičína můžeme volit větším množstvím turisticky značených cest. Konkrétně červenou či modrou turistickou značkou. Od Holína pak po žluté apod. Autobusem je možné dostat se přímo do skal a to linkou Jičín - Holín - Prachov - Pařezská Lhota, popř. linkou k jinolickým rybníkům - viz jízdní řád. Vlakem pak můžeme volit mezi zastávkami Jinolice (4km) odkud vede modrá turistická cesta přes jinolické rybníky ke skalám, Hrdoňovice (2 km), Libuň (4km), popř. Mladějov v Čechách.(5km).

Na kole se do skal dostaneme buď po silnici Jičín - Holín - Prachov - Turistická chata, kde však kola musíme zanechat a do skal se vydat pěšky. Nebo po silnici z Jičína do obce Podůlší (směr Libuň - Turnov) a za stoupáním za obcí odbočka vlevo do Jinolic a stopáním na Pařezskou Lhotu do centra skal. Ještě zbývá modrá turistická značka z Jičína přes Kbelnici, Rybníček a Brada do skal - stezka je z větší části sjízdná i pro kola a vede po silnici či lesních cestách.

Automobilem se do skal dopravíme po silnicích Jičín - Holín - Prachov - Turistická chata nebo Jičín - Podůlší - Jinolice - Skalní město - viz. cyklo-doprava . Jelikož je parkovací místo u Turistické chaty malé - doporučujeme zvláště v turistické sezóně a to i s přihlédnutím k ekologické situaci - zanechat auto v Jičíně a do skal se vydat pěšky nebo autobusem. Pro automobily slouží též parkoviště nad obcí Prachov u bývalého hotelu Český ráj popř. parkoviště pro hosty u hotelu Skalní město nebo Pod Šikmou věží.

DOPORUČENÍ A POUČENÍ

Prachovské skály nejsou uzavřenou oblastí a jsou přístupné celoročně - u vchodů do skal se vybírá vstupné (viz oficiální stránky) a to hlavně v turistické sezóně.

Pro návštěvu skal doporučujeme zakoupení někrerých z turistických map, které by měly být k dostání v knihkupectvích či na novinových stáncích a obdobných místech v Jičíně i jinde.

Každoroční návštěva skal čítá asi 300 000 návštěvníků, což jistě narušuje citlivý přírodní systém. Prosíme proto chovejte se v této chráněné rezervaci dle návštěvního řádu.

Pokud máte možnost navštivte skály spíše mimo turistickou sezónu červen - srpen, kdy se ve skalách pohybuje daleko méně turistů a prohlídka je daleko klidnější a krásnější.

K získání dalších informací navštivte oficiální stránky Prachovských skal

 

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999. Autoři projektu Interregionu: Lukáš Prýmek, Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky......

Pokud není uvedeno jinak (není uveden zdroj), tak obsah webových stránek (texty, fotografie...) náleží autorům Interregionu Jičín. Veškerý obsah stránek patřicí Interregionu Jičín podléhá licenci Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

© 1999 - 2016 Interregion Jičín