INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje

PRACHOVSKÉ SKÁLY

Prachovské skály, známé pískovcové skalní město na jižním okraji Českého ráje, 7 km severo-západně od města Jičína. Rozlohou je neveliké, ale turisticky a horolezecky bohaté skalními seskupeními s prehistorickými nálezy. Četné rokle, strže, úžlabiny, vyhlídky, osamocené pískovcové věže, jehly i skupinové skalní bloky, soustředěné na poměrně malém prostoru jižně od hlavní komunikace a další méně vyhledávané skály v severní a západní části prostoru vytvářejí z Prachovských skal významný turistický objekt. Nejzajímavější partie skal jsou snadno přístupné po bezpečných, turisticky značených cestách, a mnoho překrásných vyhlídek zajišťuje dokonalý přehled prostoru Prachovských skal. Prachovské skály jsou státní přírodní rezervací a takto chráněny již od roku 1933.

Prachovské skály - panorama
Panorama Prachovských skal

VYHLÍDKY PRACHOVSKÝCH SKAL

Pro představu o krásách tohoto místa zbudovala turistická organizace v Prachovských skalách velké množství vyhlídek. Z nich je možno shlédnout velkou část partií skal. Vyhlídky jsou situovány na nejnavštěvovanějších turistických stezkách a otevírají úchvatná panoramata Prachovských skal, ale i některé části Českého ráje.

nejhezčí vyhlídka Prachovských skal se širokým výhledem na skalní město
skalní vyhlídka v západní, méně známéčásti Prachovských skal
vyhlídka na Masarykově cestě uprostřed skal
typická vyhlídka Prachovských skal
první vyhlídka v Prachovských skalách od vstupu od hotelu Český ráj
nejvyšší vrch Českého ráje s turistickou chatou a rozhlednou
vyhlídka na centrální část Prachovských skal nad Řehákovým výstupem
vyhlídka se špatným rozhledem
ztracená a zapomenutá vyhlídka v Prachovských skalách
vyhlídka v odlehlejší severní části skal
známá skála v Prachovských skalách s vyhlídkou
vyhlídka na skalní plošině Plecháče se zarostlým výhledem
turisticky atraktivní vyhlídka s výhledy na centrální část Prachovských skal

JAK SE DOPRAVÍME DO SKAL

Cestu skal z Jičína pěšky můžeme volit větším množstvím turisticky značených cest. Nejkratší cesta vede z centra města po červené značce do obce Holín, kde můžeme volit buď pokračování po červené asfaltovou silnicí, nebo můžeme přejít na žlutou a zamířit pěšinou podél Holínského potoka do lesa. Zajímavá je i procházka po delší modré značce, která vede nejprve přes Kbelnici ke zbytkům hradu Brada na konci Prachovského hřebene a dále kolem vyhlídky Václava Čtvrtka na vrcholu Přivýšiny do skal. Všechny tři značky se střetávají na rozcestí u vstupu do skal.

Autobusy jezdí z Jičína v turistické sezóně a o víkendech několikrát denně (většinou od května do října s posílením spojů přes letní prázdniny) a zastavují taktéž přímo u vstupu do skal (aut. zastávka se jmenuje "Holín, Prachov, Český ráj", podle bývalého vyhořelého hotelu Český ráj).

Zvolíme-li cestu vlakem můžeme volit frekventovanou zastávku Jinolice (4 km) na trati 041 Jičín - Turnov, odkud vede modrá turistická cesta přes Jinolické rybníky ke vstupu do skal. Nejbližší zastávku je asi málo obsluhovaná zastávka Hrdoňovice (2 km) na trati 064 - zastávka má však velmi slabou frekvencí zastavování vlaků. Další volbou ať už cílovou nebo startovní může být stanice Libuň (4 km), ze které vede přes Hvozdec a Březku a do skal modrá turistická značka, popř. vzdálenější Mladějov v Čechách (6 km) - zde zastavuje (končí) spousta vlaků od Mladé Boleslavi a odsud po červené turistické značce přes skalní hrad Pařez.

Do centra skal a na okruhy se nedá dostat na kole, chcete-li si projít některý ze skalních okruhů, volte cestu nejlépe pěšky nebo případně autem k záchytným parkovištím.

Automobilem se do skal dopravíme po silnicích Jičín - Holín - Prachov - Turistická chata nebo Jičín - Podůlší - Jinolice - Skalní město. Jelikož je parkovací místo u Turistické chaty malé - doporučuji zvláště v turistické sezóně a to i s přihlédnutím k ekologické situaci - zanechat auto v Jičíně a do skal se vydat pěšky, autobusem nebo vlakem. Pro automobily slouží též parkoviště nad obcí Prachov u bývalého hotelu Český ráj popř. parkoviště pro hosty u hotelu Skalní město nebo Pod Šikmou věží.

FOTOGALERIE

Projděte se virtuálně fotografickou galerií, která ukazuje zajímavé partie prachovských skla. Žádná fotogalerie však nenahradí zážitek z procházky Prachovskými skalami

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž


Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž


Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž


DOPORUČENÍ

Prachovské skály nejsou uzavřenou oblastí a jsou přístupné celoročně - u hlavních vchodů do skal se v turistické sezóně vybírá vstupné (viz oficiální stránky), peníze ze vstupného slouží k dalším úpravám a opravám cestslouží.

Každoroční návštěva skal čítá asi 300 000 návštěvníků, což jistě narušuje citlivý přírodní systém. Prosíme proto chovejte se v této chráněné rezervaci dle návštěvního řádu. Pokud máte možnost navštivte skály spíše mimo hlavní turistickou sezónu červenec - srpen, kdy se na poměrně malém prostoru Prachovských skal pohybuje daleko méně turistů a prohlídka je klidnější a krásnější.

Do skal se nedá dostat na kole, chcete-li si projít některý ze skalních okruhů, volte cestu nejlépe pěšky nebo případně autem k záchytným parkovištím.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999. Autoři projektu Interregionu: Lukáš Prýmek, Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky......

Pokud není uvedeno jinak (není uveden zdroj), tak obsah webových stránek (texty, fotografie...) náleží autorům Interregionu Jičín. Veškerý obsah stránek patřicí Interregionu Jičín podléhá licenci Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

© 1999 - 2019 Interregion Jičín