INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

PELÍŠEK - VODNÍ NÁDRŽ V PRACHOVSKÝCH SKALÁCH

POPIS A GALERIE

Koupaliště Pelíšek, tedy vlastně dnes bývalé koupaliště, je pro milovníky Prachovských skal asi stejně známé, jako skály samotné. S myšlenkou na výstavbu koupaliště přišel Klub Českých turistů ve 30. letech 20. století s tím, že zatraktivní a zvýší návštěvnost této turisticky zajímavé oblasti. V dnešní době již skály podobné zatraktivnění nepotřebují, jsou již přeplněné turisty, ale v dobách objevování turistiky za první republiky šlo o pochopitelný krok, přilákat do skal další návštěvníky. A tak v roce 1932 padl první konkrétní návrh na vytvoření velkého koupaliště, nedaleko turistické chaty v centru Prachovských skal.

Pelíšek - koupaliště

Bývalé koupaliště Pelíšek je vlastně malou údolní nádrží, vybudovanou na soutoku dvou prachovských potoků a několika stružek, které se zde stékají, aby po několika kilometrech u Zámostí posílily vody asi nejvýznamnější řeky Českého ráje, Žehrovky. V první řadě měla nádrž Pelíšek funkci hospodářskou a sloužila hlavně pro závlahu luk u obcí Blata a Zámostí, které byly odvodněny regulací potoka Buňky. Teprve druhou funkcí nádrže byla funkce koupaliště. Nádrž vybudovalo Vodní družstvo Zámostí - Blata - Mladějov jako melioračně regulační stavbu v místě tzv. Pelíškova mostu v roce 1937. Výstavba trvala necelý půlrok a na díle se podílelo asi 40 pracovníků. Po naplnění měla nádrž vodní plochu přesahující 2500 metrů čtverečních. Následně ještě došlo k úpravám boků nádrže i celého okolí. Dno měl Pelíšek spádově odstupňováno tak, aby se ve vodě na kraji koupaliště mohly brouzdat malé děti a další části sloužily pro rekreační i sportovní plavce. Nákladem asi 15.000 Kč bylo upraveno celé okolí, byly vytvořeny umělé pláže vysypané pískem a došlo i na výstavbu kabin slunečních lázní s vanou a sprchami. V okolí vzniklo i několik promenádních cest, směřujících k turistické chatě i k penzionátu Košíček. Taktéž došlo k rozšíření parkoviště u nedaleké turistické chaty. V roce 1939 dostalo koupaliště svou loďku pro záchranu i pro rekreační plavby. V sobotu 10. června 1939 je u pláže instalována soška Pelíška, dobrého ducha Prachovských skal. Totem výšky 3,5 metru byl zhotovený z dubového podstavce o váze 400 kg a 100 kg vážící vyřezávané hlavy, dobrácky se tvářícího Pelíška. Dílo zhotovila firma František Brož z Prahy (původně je Brož rodákem ze Železnice), podle návrhu architekta ing. Horáka.

Koupaliště se záhy stává populárním místem, obzvláště v době letních veder. Národní listy o něm informují v srpnovém čísle z roku 1939: "Nebývalému turistickému ruchu se letos těší Prachovské skály. Turisté i letní hosté z různých oblastí přicházejí, aby se kochali čarokrásným pohledem na mohutné a bizarní útvary skalního města. Veliké pozornosti návštěvníků, zvl. za horkých letních dnů, se zejména těší nově vybudované koupaliště ve středu skal pod chatou KČT, a v zeleni ukrytý rarášek Pelíšek." O rok později, v roce 1940, je na letní sezónu koupaliště pronajato Marii Černé, spolumajitelce pražského koupaliště v Podolí. V noci 10. srpna 1941 byl však původní totem Pelíška nenávratně poškozen neznámým vandalem. Na dopadení byla sice vypsána odměna ve výši 500 K, ale pachatel zůstal neznámý. Naštěstí byl již o rok později díky Krajanskému spolku Jičín a KČT zhotoven a postaven Pelíšek nový. Ve stejném výtvarném pojetí ho opět vyrobila a na místo usadila řezbářská firma Brož.

Pelíšek

Původní předlohou Pelíška byl slovanský bůh Perun, tak jak jej zobrazoval ve svých dílech mistr Mikoláš Aleš. Pelíšek je tak jakýmsi symbolem dobrého ducha, ochraňujícího zdejší skály, které byly odpradávna domovem a úkrytem lidí. Po roce 1989 nastává postupný úpadek zdejšího koupaliště. Původní Pelíšek, jako totem, je několikrát významně poškozen a podobu mu nadvakrát vrací jičínský výtvarník Josef Bucek. Podoba Pelíška se tím však, stejně jako okolí nádrže, mění. V roce 2014 přichází iniciativa místních nadšenců, kteří se snaží o návrat původní podoby totemu a úpravu okolí nádrže. To se jim také s podporou mecenáše Václava Rybaříka daří a Pelíšek dostává původní podobu z rukou řezbáře Jana Macouna, rodáka z Prachova. K bývalému koupališti Pelíšek se dostaneme po červené a zelené turistické značce procházkou od turistické chaty, která leží v centru Prachovských skal. U Pelíška je pak rozcestník a turista může volit procházku ke hradu Pařez nebo klidnější cestu údolím k vyhlídce Ervínův hrad.

FOTOGALERIE


Pelíšek - z dálky viditelný totem (5/2017)


Pelíšek - vypuštěná nádrž (5/2017)


Pelíšek - přístup k vodě (5/2017)


Pelíšek (5/2017)


Pelíšek - pěšina k Pelíškovi (5/2017)


Pelíšek - detail "totemu" (5/2017)


Pelíšek - údolí jednoho z potoků, které nádrž napájí (6/2018)


Pelíšek - pohled z hráze (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek - hráz a stavidlo (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek - stavidlo (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek - Pelíškův most (6/2018)


Pelíšek - koupaliště (1942)


Pelíšek - koupaliště (1942)

PANORAMA


Pelíšek - panorama vypuštěné nádrže a totemu (5/2017)


Pelíšek - panorama hráze (6/2018)


Pelíšek (6/2018)


Pelíšek (6/2018)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín