INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

ŠIKMÁ VĚŽ - VÍTKOVA VYHLÍDKA (PRACHOVSKÉ SKÁLY)

POPIS

Kdo zná alespoň trochu Prachovské skály jistě ví o známé skále, která se tyčí na jižním úbočí této oblasti. Skála se jmenuje Šikmá věž a to díky tomu, že masív poměrně vysoké skály je mírně vybočený nad hlubinu údolí pod ním. Na skále pak nalezneme ve výšce 421 metrů nad mořem Vítkovu vyhlídku, ke které vedou schody tesané do šikmého úbočí skály a výstup do výšin skály je chráněný železným zábradlím. Vyhlídka byla zprovozněna slavnostně 23 .8. 1923, jak píše i pamětní cedule pod Šikmou věží. Na vrcholu jsme odměněni úžasným rozhledem do krajiny jižně od Prachovských skal s možností spočinout na malé lavičce. Panoramatickým rozhledem vidíme čepičku dominantního vrchu Zebín s Valdicemi pod ním, rozlehlou zástavbu města Jičína či dominantní kopec Veliš a pásmo vrcholků táhnoucí se přes vrcholek Svaté Anny k západu. Dole se pak rozprostírají ostruženské rybníky a další menší obce - nejblíže Horní Lochov, přímo pod úpatím skal, dále Ohaveč, Březina či Hlásná Lhota. Uprostřed rozhledu vyčnívá trochu nepatřičně se svým dvouvěžím mohutná a dominantní barokní stavba kostela Svatého kříže v Ostružně.

Šikmá věž - Prachovské skály

K Šikmé věži vede několik cest, pěšky sem z centra skal vede zelená turistická značka, která provádí návštěvníky Prachovských skal po velké okruhu, případně sem lze dojít po červené z Ostružna či zelené podél úpatí Prachovského masívu od hlavního vstupu do skal. Pod skálou se nachází další známá stavba a to Hotel pod Šikmou věží (2012 v rekonstrukci), který byl uveden do provozu díky Klubu českých turistů v létě 1901. Výstup podél Šikmé věže byl v té době hlavním stupem do turisticky tak atraktivní oblastí Prachovských skal. Dnes je tento vstup umístěn jinde a to u parkovišť nad obcí Prachov. Autem je poměrně pohodlné odbočit z hlavní silnice Jičín - Mladá Boleslav do Horního Lochova, projet skrz obec a zaparkovat u rekonstruovaného (2012) Hotelu pod Šikmou věží - odsud je to asi 500 metrů pěšinou ke skále a na vyhlídku. Cyklisticky jsou obecně skály poměrně špatně dostupné a na některé cesty je na kole dokonce zakázaný vjezd. V minulosti bývala vyhlídka ze skály zakryta vzrostlými stromy, které však byly vykáceny a tak Vítkova vyhlídka na Šikmé věží poskytuje nádherné rozhledy všem odvážným návštěvníkům, kteří vystoupají až na její vrchol.

FOTOGALERIE


Stoupání k Šikmé věži(3/2012)


Výstup na skálu po schodech (3/2012)


Schody do nebe (3/2012)


Vrcholová vyhlídka (3/2012)


Vítkova vyhlídka na vrcholu Šikmé věže (3/2012)


Lavička ku spočinutí a kochání se na vrcholu Šikmé věže (3/2012)


Pohled do hlubiny pod skálou (3/2012)


Pamětní deska u úpatí Šikmé věže (3/2012)


Celkový pohled na skálu z údolní cesty pod ní (3/2012)

PANORAMA

Panorama ze Šikmé věže
Pohled na část jičínské kotliny ze Šikmé věže (Vítkova vyhlídka)

Panorama z Vítkovi vyhlídky - Šikmá věž
Rozšířené panorama s prostorem pod Šikmou věží

OBECNÉ INFORMACE

 

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín