INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

BESEDICKÉ SKÁLY

Besedické skály je menší skalní město, které leží, tak trochu zastrčené, mimo hlavní pozornost turistů navštěvující Český ráj. Díky menší návštěvnosti patří zároveň k nejkrásnějším místům celého Českého ráje. Skalní město se vlastně skládá z několika menších skalních bludišť, které se rozkládají hlavně na jižní a západní straně kopce zvaného Sokol, z jehož vrcholu je krásný výhled na další místní zajímavost, a to Suché skály. Celé skalní město dostalo název podle blízké obce Besedice, kterou nalezneme na jihovýchodním úpatí kopce, a která je i ideálním výchozím turistickým bodem této romantické skalní oblasti. V Besedicích se nachází parkoviště pro automobily a v sezóně sem také zajíždí turistické autobusy. Je zde i několik restaurací a stánků s občerstvením, prostě ideální východisko pro výlety po vyhlídkách.

Besedické skály

První z oblastí nedaleko Besedic je skalní město Kalich, průchody mezi skalními bloky a prolézačky pod spadlými skalními bloky musí zaujmout každého. Skrz skalní město vede modrá turistická značka, která nás směřuje kolem Besedické vyhlídky umístěné na skále s příznačným názvem Vysoká, a pak kolem věží Malého a Velkého kostela do pitoreskních chodbiček mezi skalní bloky, celá ta zábavná cesta končí ve sluji Českých bratří s Modlitebnou, kde jsou vyobrazené kalichy a verše z Komenského „Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské“. K návratu na "hřebenovou cestu" můžeme využít žlutou turistickou značku.

Besedické skály

Druhou zajímavou skalní oblastí je Chléviště, které nalezneme na západním úpatí Sokola. Na rozdíl od malebné prolézačky přes Kalich nás tu očekávají monumentální výhledy ze skalních vyhlídek s názvy Kde domov můj, Husníkova a Hořákova vyhlídka a vyhlídka Františka Kinského. Z vyhlídek jsou krásné výhledy do údolí Jizery, na Malou Skálu a na panoramata Ještědu v pozadí. Celým skalním městem nás provází okruh Edvarda Beneše, který byl slavnostně otevřen 25. září 1935. Jeho součástí je i naučná stezka s informacemi o vzniku skalního města a jeho geologii. Po okruhu se poté návštěvník dostane až na vrchol samotného kopce Sokol, kde je umístěna na skále vyhlídka Na Suché skály. Nedaleko vrcholu je i skála s reliéfem Miroslava Tyrše, jednoho ze zakladatelů Sokola. Z vrchu Sokola se lze opět dostat zpět do obce Besedice.

VYHLÍDKY BESEDICKÝCH SKAL

vyhlídka na obec Besedice ve stejnojmenných skalách
vyhlídka na okruhu Besedickými skalami v části Chléviště
impozantní vyhlídky na Maloskalsko z Besedických skal
vyhlídka na skalním výstupku v Besedických skalách

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA BESEDICKÝCH SKAL

zbytky zajímavého hradu na ostrohu nad Jizerou u Malé Skály

FOTOGALERIE

Projděte se virtuálně fotografickou galerií, která ukazuje zajímavé partie Besedických skal.

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž


Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž


Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věžMAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín