INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionem • VLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál
Nad Malou Skálou na počátku skalnatého hřbetu leží skalní hrad, typický pro dobu svého vzniku – Frýdštejn. Okrouhlá věž se tyčí dominantně nad okolní krajinu a poskytuje turistům široký rozhled do okolní krajiny. Jak již stavitelé spousty skalních hradů dokázali své mistrovství ve stavbě okolních skalních i tady se neznámý stavitel chopil své funkce skvěle a využil beze zbytku potenciál poměrně malého pískovcového ostrohu. Podařilo se mu vystavět ve skále pomyslná dvě patra hradu – dole vstupní branku, sklepy a dvě komůrky a nad nimi budovy hradu (vesměs dřevěné) a kamennou věž s hradbami. Do hradu se vstupovalo přes padací most, který byl umístěn spolu s bránou v jihozápadní části hradu. Po padacím mostě se bylo možné dostat na malé nádvoří s mohutnou okrouhlou věží, která skrývala studnu a okolo nádvoří byly postavené dřevěné hospodářské stavby a budovy pro ubytování osádky hradu. Z předhradí do samotného centra hradu s trojúhelníkovým nádvořím se vstupovalo po stupních. Na nádvoří byly obytné budovy pro panstvo a mohutná hlavní věž o průměru 9 metrů. Do věže se přistupovalo pouze z prvního patra gotickým portálem. Sem vedl pravděpodobně pouze žebřík či jiné dřevěné lešení, zachovala se tak dobrá obranyschopnost věže. Celkově byl hrad velmi dobrou pevností díky svému špatně přístupnému okolí. O vzniku hradu a celého frýdštejnského panství se toho moc neví. Celé území původně patřilo k Rohozci a majitelem byli Markvarticové. Nedá se ani v pramenech zjistit, kdy se majitelem panství stal rod pánů z Dražic. Poprvé se v listinách z roku 1363 dočteme o majitelích Janu z Dražic a jeho synovi, taktéž Janovi v souvislosti s obcí Hodkovice, která k panství patřila. V roce 1376 však již panství patří Janu z Biberštejna a tak dohady o době vzniku hradu Frýdštejn vzbuzuje podobnost jmen Frýdštejn a Frýdlant, tehdejší majetek Bibrštejnů. První zmínka o hradu pochází z roku 1385, kdy se v církevních pramenech můžeme dočíst o Buhuňkovi Puklicem z Frýdštejna. Hrad byl tedy dle písemností pravděpodobně založen někým z Bibrštejnů v druhé polovině 14. století (domněnka o podobnosti jmen dvou hradů). Někteří historici však odhadují, díky stavební dispozici hradu a z dochovaných architektonických prvků, že byl založen již na počátku 14. století. Na přelomu 14. a 15. století získává hrad Ješek Kamenec ze Střížovic a po něm tu sídlí jeho syn Petr. V roce 1409 je uváděn jako majitel Frýdštejna a celého zboží Bohuš z Kováně. V tehdejší pohnuté době stojí na straně katolíků. Často se spojoval s Lužickými, kterým podával zprávy o dění v Českém království. Proto je v roce 1432 hrad Frýdštejn obléhán husickými vojsky pod vedením hejtmana Oty z Lozy a hejtmana Jana Čapka ze Sán. Obléhání skončilo dohodou, v níž se Bohuš zavázal že nebude podnikat žádné akce proti táborským a později přestoupil i na stranu husitů.
Po smrti Bohuše se na hradě střídají různí majitelé až v roce 1540 kupuje hrad Jan z Vartemberka a Zvířetic. Po jeho brzké smrti přechází hrad na jeho syna Adama, kterému však byl majetek zkonfiskován pro účast v odboji proti Ferdinandu I. V roce 1546-1547. I když se Adamovi podařilo některé zabavené statky získat zpět Frýdštejn už zpět nedostal. Devět let vlastní hrad král a v roce 1556 ho prodává Janu z Oprštorfu. Jan postupně rozprodává frýdštejnské panství a tím i zaniká funkce hradu jako správního sídla. Hrad je poté prodán Zikmundu Smiřickému ze Smiřic. O hrad se již nikdo moc nezajímá, jeho kvalitní a mohutná konstrukce však odolává nepřízni počasí a tak chátrá poměrně pomalu. Koncem 19. století, v roce 1892, kupuje hrad od tehdejších majitelů (Rohanové) Okrašlovací spolek a zahajuje záchranné a udržovací práce, díky čemuž zabraňuje dalšímu chátrání hradu. Po prozkoumání hradu a jeho okolí je hrad zpřístupněn veřejnosti. Spousta nálezů z průzkumu se nachází v turnovském muzeu.
Foto půdorysu hrau z mapy umístěné na hradu
Pohled k severovýchodu na Kopaninu (2009)
Maloskalsko z věže jako na dlani (2009)
Maloskalsko z dolního nádvoří (2009)
Starší panorama z věže hradu s pohledem na maloskalsko (2009)
Skoro totožné panorama o pár let později (2014)
Pohled jihozápadním směrem (2014)
INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.
Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer
Technická spolupráce: Jaroslav Runčík
E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...
Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
© 1999 - 2024 Interregion Jičín