INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

MARIÁNSKÁ VYHLÍDKA (HRUBOSKALSKO)

POPIS

Pramáti vyhlídek Českého ráje, asi tak by se dala jednoduše popsat proslulá Mariánská vyhlídka, pohledy z její skalní plošiny na zámek Hrubá Skála, hrad Trosky či nejvyšší horu Českého ráje Kozákov těšily již davy turistů na přelomu 19. a 20. století. Kromě dalekých a panoramatických výhledů lze shlédnout i velkou část hruboskalského skalního města a díky její poloze a krásným rozhledům patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším skalním vyhlídkám Českého ráje.

Mariánská vyhlídka na původní fotografii
Mariánská vyhlídka na původní pohlednici s ještě zachovalou kamennou lavicí (restaurováno a kolorováno)

Již v prvopočátku turistiky si zdejší majitelé panství Ahrentalové všimli vzrůstajícího zájmu turistů o zdejší skalní město a ač zprvu zřejmě neradi, vybudovali turistické přístupy k Mariánské vyhlídce - ta původně sloužila pouze pro jejich soukromou kratochvíli. A tak vznikly vlastně dvě cesty - první cesta vede od rozcestí u Adamova Lože, na této cestě můžeme ještě narazit na původní aehrenthalské úpravy např. v podobě tesaných schodů, které překonávají jednotlivé skalní stupně plošiny. Druhá cesta k vyhlídce vede z Lázní Sedmihorek přes Saharu kolem symbolického hřbitova horolezců. Dle popisů starých průvodců a fotografií byla vyhlídka upravena opravdu luxusně, byla tu vytesaná široká dvojitá lavice s bohatě zdobeným opěradlem a návštěvníky jistilo bytelné dřevěné zábradlí podepřené pískovcovými sloupy. Vyhlídku dokonce navštívil v roce 1922, při své cestě po městech Českého ráje, i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Bohužel do dnešní doby se toho z původního vybavení vyhlídky moc nedochovalo, neboť davy turistů zanechávaly postupně na výzdobě stopy, hlavně vyryté podpisy do skály, do sloupků zábradlí a do pohovky byly pro kamenné prvky devastující. Již na konci 19. století se turističtí průvodci zmiňují o poškozené výzdobě vyhlídky. Opěradlo dvojité lavice bylo natolik nevratně poškozené, že bylo raději v roce 1937 odstraněno. Z původní výzdoby se tedy do dnešních dnů zachovala pouze kamenná lavice a větší část původních kamenných sloupků, v přední části vyhlídky však již byly nahrazeny novým kovovým zábradlím zabetonovaným přímo do skály, původní sloupy však byly naštěstí zachovány. K vyhlídce na temeno skály, na které je vyhlídka umístěna, vede 13 původních kamenných schodů.

Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka - novodobý pohled, ze sedátka zbyl už pouze spodní sokl (3/2014)

Zajímavý je také příběh názvu - běžně se traduje, že jméno vyhlídka dostala po Marii Felicitas Thunové, se kterou se oženil majitel zdejšího panství Jan Lexa z Ahrentalu a do jisté míry to podporuje i v oválu na skále vyhlídky vytesaný nápis Mariánská. V oválu je však také vytesaná drobná šipka, která dává tušit, že vše bude zřejmě trochu jinak. Je totiž pravděpodobné, že po nastávající zdejšího barona není pojmenována přímo vyhlídka, ale skála na kterou šipka odkazuje. Pokud se podíváme kam šipka směřuje, je to zřejmě při pohledu z vyhlídky tvarem nejdominantnější skála dnes nazývaná Dračí zub, která je součástí několika věží Dračích skal. Nabízí se tedy velmi pravděpodobná možnost, že Mariánskou skálou byl původně Dračí zub a jméno vyhlídky znělo původně Vyhlídka na Mariinu skálu. Teprve časem pak došlo k přejmenování místa na Mariánskou vyhlídku a i souskalí věží Dračích skal doznalo změnu jmen. Samotná Mariánská skála se z názvosloví hruboskalska pomalu vytrácí.

Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka - kompletní pohled na původní sedátko (1904 / restaurováno a kolorováno), zdroj: pohlednice vydaná nákladem K. Štekla, Zemské muzeum Szerencs

Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka - 17. září 1922 navštívil vyhlídku i prezident Masaryk v rámci cesty po turnovsku (kolorováno)

PANORAMA 360°


Mariánská vyhlídka - Hruboskalsko - vyhlídka z plošiny na zámek Hrubá Skála, v pozadí hrad Trosky (5/2022)


Mariánská vyhlídka - Hruboskalsko - severní plošina s hlavním výhledem na Kozákov (5/2022)


Mariánská vyhlídka - Hruboskalsko - prostor před vyhlídkou (5/2022)

FOTOGALERIE


Mariánská vyhlídka - cesta k Mariánské vyhlídce od Adamova lože vede přes několik skalních schodišť pocházejících ještě z Ahrentálských úprav v 19. století (3/2014)


Mariánská vyhlídka - cesta k vyhlídce (3/2014)


Mariánská vyhlídka - ukazatel a schodiště na plošinu vyhlídky (3/2014)


Mariánská vyhlídka - severní plošina vyhlídky má ještě zábradlí s původními sloupy (3/2014)


Mariánská vyhlídka - původní zábradlí dnes již nahrazeno (3/2014)


Mariánská vyhlídka - zbytek pohovky (3/2014)


Mariánská vyhlídka - výhled na Dračí skály (3/2014)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

 

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín