INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

LOUČNÁ HORA - zvonice

Obec Loučnou Horu najdeme asi 7 km severně od Nového Bydžova. Zdejší zvonice stojí u poměrně unikátního dřevěného roubeného kostela uprostřed obce. Původní zvonice stávala v místech té dnešní, tedy v jihozápadním rohu bývalého hřbitova asi do poloviny třicátých let 20. století, kdy musela být pro svůj špatný technický stav stržena. Byla hranolová starovodského typu a měla vloženou vzpěradlovou konstrukci, střecha byla stanová na konci uzavřená lucernou. Osazená byla dvěma zvony z let 1513 a 1535 od mistra zvonaře Jakuba Ptáčka.

Nová, ta současná, zvonice byla vystavěna a vysvěcena v roce 1942 na místě zvonice původní. Stojí na nízké kamenné podezdívce a má čtyřboký stupňovitý tvar. Její stavební základ tvoří čtyři štenýře, které jsou prostorově prostoupeny trámy ve tvaru ondřejského kříže s vodorovnými vzpěrami. Do roku 1978 byl spodní plášť pobitý prkny, která byla vyměněna za šindele. Zvonice nese původní zvony, ke kterým byl přidaný do okna ještě jeden malý zvon. Zvonice ač vystavěná v roce 1942 plně koresponduje architektonicky ze zdejším zajímavým kostelem.

 

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín