INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

ZVONICE - LOMNICE NAD POPELKOU

Hřbitov v Lomnici nad Popelkou leží na východní straně města ve stráni nad říčkou Popelka, nedaleko kostela svatého Mikuláše, který uzavírá spodní stranu lomnického náměstí. Na hřbitově pak nalezneme kostelík svatého Jana Křtitele, vedle kterého se rozkládá poměrně rozložitá stavba dřevěné lomnické zvonice. Zvonice patří pro zdejší kraj k poměrně typickým typům zvonic - jde o rozložitou hranolovou zvonici, založenou základem na osmibokém půdorysu. Spodní osmiboké patro je roubené kryté šindelovou šikmou střechou, která odvádí dešťovou vodu od základů stavby, celé spodní patro je pak založeno na kamenné podezdívce z přírodních pískovcových kvádrů. Vrchní část se zvonovým patrem je dřevěná čtyřboká, střechu má zvonice taktéž šindelovou valbové konstrukce, zakončenou jednoduchou pozlacenou kopulí. Ve zvonovém patře jsou na každé straně dvě okna pro lepší akustické šíření zvuku do krajiny. Zvony ve zvonici jsou neseny vzpěradlovou konstrukcí - tedy trámy spojenými do trojúhelníku, které nesou zvonový trám (zvonovou stolici).

Zvonice - Lomnice nad Popelkou

Zvonice byla založena a postavena v roce 1652 a důvod je prozaický, lomnický kostel nemá věž a poloha blízko kostela mírně nad městem dává zvonům pěkně rozeznít zdejší údolí říčky Popelky. Zvon osazený ve zvonici byl poprvé ulit v roce 1591 po rozsáhlém požáru města, o rok dříve. V roce 1755 však zvon pukl a musel být tedy o rok později v roce 1756 znovu přelit. V roce 2009 proběhla na zvonici rozsáhlá rekonstrukce, kterou provedla Stavební huť Slavonice - při ní byly vyměněny poškozené trámy, krovy a zvonová stolice. Opravena byla i šindelová krytina stavby a celý interiér byl kompletně vyčištěn. Zvonice vytváří spolu s kostelíkem svatého Jana Křtitele malebný hřbitovní areál s pomníky se zajímavou funerální plastikou.

Zvonice - Lomnice nad Popelkou

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín