INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

LOMNICE NAD POPELKOU - KOSTEL sv. mikulÁŠE

Ve spodní části lomnického náměstí se nachází kostel sv. Mikuláše z Bari. Na místě současného kostela stával malý kostelík, jehož vznik se datuje již do roku 1354, kdy je připomínán v listinách již jako postavený. Současný kostel sv. Mikuláše byl postaven v letech 1781-1782 s velkým přičiněním děkana Václava Heglera. Na výstavbu kostela byla pořádána sbírka díky které se podařilo vybrat valnou část prostředků potřebných na výstavbu kostela (skoro 10000 zlatých).

Kostel však v roce 1849 zasáhl rozsáhlý požár a musel být opravován. Musela být hlavně opravena střecha a krovy, které požár zasáhl nejvýrazněji. Do oprav vložil peníze majitel zdejšího panství Kamil Rohan a práce probíhaly až do roku 1852. Interiér, hlavně malby, byl opraven až v roce 1897.

V kostele se nacházejí vzácné řezbářské práce od Jana Hájka z Kosmonos - jsou to oltáře, výzdoba průčelí, kazatelna a křtitelnice. Dalším významným umělcem, který se podílel na výzdobě, byl pražský malíř Fidelius Weibel. Uvnitř kostela najdeme mramorové náhrobky Václava Štěpanického z Valdštejna či Elišky z Martinic. Před kostelem je barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1739.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín