INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

KALVÁRIE A BOŽÍ HROB U HRADU VALDŠTEJN

Krásné a kouzelné místo s pěkným výhledem, na kterém na nás dýchne energie celého kraje Českého ráje, to je Kalvárie a Boží hrob u hradu Valdštejn. Na okraji vysoké pískovcové skály nalezneme tři kamenné kříže, zpodobnění Golgoty, místa, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Ostatně Kalvárie je počeštěným jménem hory Golgota, což v aramejštině znamená lebka (pravděpodobně dle tvaru hory) a latinský překlad zní Calvariae Locus a odtud již české pojmenování Kalvárie. Na prostředním kříži byl Ježíš Kristus ukřižován a po obou stranách pak ukřižovali zločince - i zde na Kalvárii u Valdštejna byl Ježíš Kristus na kříži zpodobněn, bohužel v mě neznámé době došlo k poškození sochy a kříž již bez plastiky zůstal.

Pod Kalvárii nalezneme ve skále vytesanou malou místnost, symbolicky zpodobňující Boží hrob, tedy skalní hrob nedaleko hory Golgota, kde byl Ježíš pohřben. V malé skalní místnůstce nalezneme oltář s plastikou a obrázky Panny Marie s malým Ježíškem v náručí. Kalvárie je zakončením původní staré křížové cesty, která na toto místo původně vedla z nedalekých Pelešan. Z Křížové cesty zbyl jen jediný pozůstatek a to obrázek u cesty z parkoviště pod hradem Valdštejn, někdy bývá cesta z Pelešan nazývána Poutní nebo Poutnička. Celý soubor byl zhotoven pravděpodobně v 18. století, při romantizujících přestavbách hradu Valdštejn a jeho okolí. Ke Kalvárii nevede značená cesta a doufám, že tomu tak bude i nadále, davy turistů by genius loci tohoto místa zcela jistě zničily. Kdo má zájem Kalvárii navštívit, odbočí na rozcestí U Konic, to je to rozcestí s dřevěný křížem mezi hradem Valdštejn a skalní vyhlídkou Hlavatice. Odtud se poutník vydá do lesa po jediné turisticky neznačené cestě a pokud místo navštívit má, jistě ho i nalezne.

K místu se také vztahuje legenda, ve které se říká, že když majitel nedalekého hradu Valdštejn směřoval ve tmě a mlze ke svému domovu, ve špatném počasí v lese ztratil cestu. Jeho kůň chvíli jel a po chvíli se však zastavil a i přes pobízení nechtěl pokračovat dál, když pán slezl z koně zjistil, že stojí na okraji skalní propasti. Z vděčnosti pak nechal vystavět na tomto místě zdejší Kalvárii a křížovou cestu k ní.

FOTOGALERIE


Celkový pohled na Boží hrob (4/2015)


Boží hrob pod Kalvárií u Valdštejna (4/2015)


Interiér Božího hrobu (4/2015)


Od Kalvárie je krásný výhled do krajiny (4/2015)


Kalvárie u Valdštejna (4/2015)


Na levé straně od Božího hrobu vedou ke Kalvárii nad ním kamenné schody (10/2015)


Celkový pohled na Kalvárii (10/2015)


Výhled na hrad Valdštejn z okraje skály (10/2015)


Stopa po zásahu bleskem na kříži na levé straně (10/2015)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín