INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionem • VLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál
Překrásný pomník Karla Havlíčka Borovského v Jičíně zdobí malý park mezi ulicemi Československé armády, Argonská a Kukulova – kousek od známého jičínského lipového stromořadí. Pomník byl odhalen u příležitosti 50. výročí spisovatelova úmrtí, tedy 29. července 1906 a původně pomník nestával na současném místě, ale zdobil začátek jičínské lipové aleje. Pozemek pro umístění pomníku darovalo z části město a z části kníže Trauttmansdorff. Jelikož pozemek pro výstavbu pomníku byl poměrně malý a zasahoval do prostoru lipové aleje, musely být kvůli němu pokáceny dvě lípy z vnitřního stromořadí. U příležitosti slavnostního odhalení pomníku pak byla ulice, vedoucí od začátku lip do centra města, přejmenována na Havlíčkovu.
Autorem pomníku je akademický sochař Jindřich Říha z pražského Smíchova, bronzovou bustu odlil Břetislav Matějíček ve své dílně na Královských Vinohradech a sochařské práce provedla firma František Řehoř a František Šmejkal z Prahy. Na konečné kompletaci a usazení pomníku pracoval zednický mistr Antonín Holeček z Jičína. Celkové náklady na zhotovení Havlíčkova pomníku se vyšplhaly přes 6.000 K a jak bylo v té době obvyklé, největší část peněz se vybrala sbírkou mezi lidmi. V roce 1933 pak byla kolem pomníku přistavěna malá zahrádka, ohrazená nízkým kovovým plůtkem. Pomník stával v čele lipové aleje do německé okupace, kdy byl v roce 1943 odstraněn, naštěstí ne zničen, a tak byl po válce obnoven na místě u kasáren, kde před válkou býval pomník Vzdoru (ten byl bohužel okupanty kompletně zničen).
Původní umístění pomníku Karla Havlíčka Borovského na počátku lip (cca 1929)
V roce 1952 se objevil na místě původního Havlíčkova pomníku v nadživotní velikosti provedený J. V. Stalin. Po rozpadu Stalinova kultu docházelo k odstraňování jeho soch, a na jičínského Stalina došlo v roce 1960, kdy byl potají odvezen do Lomnice nad Popelkou, kde skončil jako zavážka zanikajícího rybníka (dnes lomnické autobusové nádraží). A tak se na počátku lipové aleje, na Havlíčkově místě, objevila nová socialistické skulptura z kovu provedeného srpu a kladiva. Když se jičíňáci chtěli sejít na začátku lipové aleje, tak říkali vždy "u nářadí". Tento výtvor tu vydržel do roku 1990, kdy byl zlikvidován. Později se ještě uvažovalo nad umístěním sochy Albrechta z Valdštejna, ale k realizaci tohoto záměru nedošlo. A tak tu po letech vznikla jen bezpečná okružní křižovatka.
V roce 1952 byl na původním místě vztyčen pomník J.V Stalina, odstraněn byl v roce 1960
Pomník K. H. Borovského je složen ze dvou částí, kamenného podstavce a bronzové busty. Spodní část pomníku tvoří rozložitý kamenný podstavec, zhotovený z pískovce, s monumentálním vyobrazením Prométheova trestu. V životní velikosti provedený Prométheus je téměř nahý, oděný pouze v bederní roušce a obě ruce má přikované ke skále, u jeho levého boku sedí velký orel s rozpjatými křídly, který klove do jeho těla. Vyobrazení vychází z řecké mytologie, kdy se Prométheus, jako jeden z titánů, postavil Diovi, který trestal lid odejmutím ohně. Prométheus však cítil lítost nad utrpením lidí a oheň jim opět přinesl v duté holi. Za to ho stihnul strašný trest, Zeus ho přikoval ke skále v pohoří Kavkaz a nechával bezbrannému titánovi každý den orlem Ethanem vyklovávat játra, která mu za strašných bolestí každý den dorůstala. Prométhea osvobodil až po dvanácti letech hrdina Heraklés (lat. Herkules), který orla zastřelil šípem. Nad sousoším Prométhea je pak na kónickém hranolovitém dříku umístěna bronzová busta Karla Havlíčka Borovského. Celková výška pomníku je 8 metrů. Na dříku nalezneme nápis Karel Havlíček z Borové a u nohou Prométhea na pravé straně pak podpis autora pomníku „Fecit J. Říha“ (Fecit = lat. udělal, vytvořil) a podpis zhotovitelů „F. Šmejkal, F. Řehoř, Praha“. Pomník byl v roce 1996 restaurován akademickým sochařem Petrem Roztočilem a prostor parčíku upraven. Před pomníkem pak nalezneme desku na kamenném podstavci odkazující na dny vzniku Československé a později České republiky – nápis na desce zní „Na paměť naší státnosti / 28. října 1918 / 1. ledna 1993 / Město Jičín“. Pokud tedy půjdete na procházku lipovou alejí, určitě si na levé straně, ve směru od města, všimněte monumentálního pomníku našeho velikána, umístěného v klidném a upraveném parčíku s několika lavičkami.
Současný pohled na počátek lip, kde stával pomník Karla Havlíčka Borovského (05/2023)
Pomník K. H. Borovského - detail pomníku
Pomník K. H. Borovského - monumentální pomník s bustou na počátku lip
Pomník K. H. Borovského - celkový pohled na pomník (6/2018)
Pomník K. H. Borovského - monumentální pomník s bustou K.H.Borovského (6/2018)
Pomník K. H. Borovského - Detail levé strany (6/2018)
Pomník K. H. Borovského - Boční pohled, budova v pozadí jsou někdejší kasárna (6/2018)
Pomník K. H. Borovského (6/2018)
Pomník K. H. Borovského - Celkový pohled na parčík s lavičkami (6/2018)
INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.
Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer
Technická spolupráce: Jaroslav Runčík
E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...
Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
© 1999 - 2024 Interregion Jičín