INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

BRADLECKÁ LHOTA - SOCHA PANNY MARIE

Pokud půjdeme na pěší výlet po modré turistické značce z městečka Železnice na hrad Bradlec narazíme na jižním konci obce Bradlecká Lhota u rozcestí polních cest na krásnou pískovcovou sochu Panny Marie. Jde o významné a profesionálně provedené dílo od známého kameníka Jana Zemana ze Žernova – spousty krásných soch a plastik z jeho dílny zdobí celé území Českého ráje a Podkrkonoší.

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě

Socha Panny Marie Immaculaty je provedena ve stylu typického lidového baroka 19. století a její autor Jan Zeman ji zhotovil v roce 1850, což dokládá i vytesaný letopočet na soklu sochy. Jde sice o drobné dílo, ale provedením velmi hodnotné, které jako spousta plastik lidových umělců vrcholného baroka dotváří historickou paměť krajiny. Socha je vysoká 4 metry a je zhotovena ze světlého jemnozrnného pískovce. Socha je umístěna na čtyřbokém dříku s volutami a s bohatě profilovanou římsou s dvaceti hlavičkami andílků. Dřík leží na nízkém čtyřbokém soklu položeném na třech kamenných schodech. Samotná socha stojí na menším nástavci, který položený na římse slouží soše jako podnož. I nástavec je ozdoben dvěma hlavami andělů.

Socha Panny Marie je v podživotní velikosti, je bosa a oděna do splývavého pláště opásaného v pase. Na hlavě má korunku s vrchním zlaceným křížem, v pravé ruce pak drží žezlo a na levé ruce nese malého Ježíška – ten drží v rukách jablko se zlatým křížkem. Na soklu je v čele nápis, který nezapomněl ani na donátory: „Ku cti Marye Panny tuto sochu Postavit dali / FrantiseK Vitvar č. 36 FrantiseK Vyk č. 37 / Gozef Vyk č. 38 R 1850“. Na dříku pak je vytesáno: „Pod ochranu tvou / se utíkáme svatá / Boží Rodičko“. Dřík je také opatřen třemi mělkými nikami s reliéfními postavami světců, na čelní straně je svatý Josef také s Ježíškem na levé ruce a lilií v ruce pravé, na západní straně dříku je postava svatého Františka Sarafínského ve františkánském rouchu s kapucí - typicky s knihou, lebkou a křížem v rukách, východní niku vpravo zdobí reliéf svatého Václava v tradičním knížecím rouchu s korunou, praporcem a korouhví. Socha je od okolí oddělena nízkým kovovým plůtkem s brankou, uvnitř je zahrádka s bohatou květinovou výzdobou. V čele římsy je umístěna prosklená kovová zdobená lucerna.

FOTOGALERIE

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě - pohled od západu (4/2017)

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě - čelní pohled (4/2017)

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě (4/2017)

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě - východní strana (4/2017)

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě (4/2017)

Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě
Socha Panny Marie v Bradlecké Lhotě (4/2017)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín