INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

ALAINŮV KŘÍŽ

Pokud zamíříme z vrcholu hory Tábor červenou turistickou cestou směrem do Košova, tak asi v půli cesty mineme na jednom z rozcestí kamenný kříž. Jmenuje se Alainův kříž a nechal ho zde postavit roku 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra Alaina. Kamil bratra přemluvil, aby se zúčastnil koňských dostihů. Při dostihu však kůň upadl tak nešikovně, že Alaina přimáčkl a usmrtil.

Kamil si pak bratrovu smrt bral za svou vinu a tak po jeho smrti v roce 1849 zde v lese na svém panství nechal vystavět dřevěný kříž na kamenné mohyle. O rok později byl nahrazen křížem kamenným - kameník vytvořil přesnou a velmi zdařilou kopii kříže dřevěného. Kamil Rohan se sem pak chodil za bratra modlit a vzpomínat na něj.

Po Alainovi je pojmenována i nedaleká kamenná věž - původně posed.. Poněkud nezvyklé jméno Alain je spjato s rodem Rohanů, kterým zdejší panství patřilo a kteří se do Čech přestěhovali na počátku 19. století z Francie. Alain bylo jméno zakladatele rodu Rohanů - Alaina I.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín