INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

VESEC (PORÁŇ)

Tam, kde se střetává Plakánek vedoucí od hradu Kost s Plakánkem veseckým, nad soutokem říčky Klenice a Veseckého potoka, se nacházelo již v době bronzové či pozdní době halštatské hradiště. Slovanské osídlení, které využilo pravěkého opevnění je datováno do 7. a 8. století a rozšířeno bylo ještě ve 12. století. Výběžku se také jinak říká Poráň.

Velmi dobře využili příznivé přírodní podmínky stavitelé vícedílného hradiště - ze tří stran totiž chrání ostroh strmé skalní srázy a pouze na východě bylo nutné vystavět val a hradby. Rozloha Veseckého hradiště má asi 1,4 hektaru a je rozděleno na akropoli umístěnou v západní části a samotné hradiště, případně jedno či dvě předhradí. Z hradiště se do těchto dnů mnoho nezachovalo, val je z velké části poškozen orbou a terénní zbytky jsou spíše viditelné z letadla. Naproti přes údolí Plakánek asi 300 metrů od hradiště bylo nalezeno mohylové pohřebiště kam pravděpodobně obyvatelé hradiště pohřbívali své mrtvé.


Od jihu chránilo hradiště poměrně hluboké údolí veseckého Plakánku

Pokud se chceme dostat do areálu hradiště stačí projít obcí Vesec po modré turistické značce směrem do veseckého Plakánku a ještě před vstupem do údolí (asi 400 metrů od vsi) odbočit vpravo a jít po poli po okraji skalního srázu na jeho konec, nebo si stačí jen při průchodu Plakánkem od Kosti či Sobotky u rozcestí kosteckého a veseckého plakánku (rozcestník červené a modré turistické značky) připomenout že tu už žili lidé v dobách dávno minulých.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín