INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

HRADIŠTĚ LIBICE NAD CIDLINOU

Nedaleko uměle vytvořeného soutoku řeky Cidliny a Labe stojí ranně středověké nížinné hradiště Libice, situované kdysi do blat, která vytvářela řeka Cidlina. Hradiště je dvojdílné a najdeme ho na západním okraji obce Libice nad Cidlinou. Jeho vznik lze dle archeologických průzkumů datovat do konce 8. či začátku 9. století, místo však bylo zřejmě obýváno Slovany již dávno před jeho založením. Ve své době se jednalo o velmi významné hradiště o rozloze asi 26 hektarů rozdělené na tři díly – akropole, hradiště v západní části a východní předhradí, chráněné od východu starým korytem řeky Cidliny. Hradiště bylo opásáno poměrně mohutnou hradbou vysokou až čtyři metry a ta se táhla podél celého prostoru v délce téměř třech kilometrů. Na západě stála vnitřní centrální část a od východu bylo připojeno předhradí, což je dnes vlastně centrum obce Libice nad Cidlinou. Hradiště bylo hlavním sídlem rodu Slavníkovců. Na akropoli měli Slavníkovci vybudovanou pohodlnou rezidenci - stál zde zděný kostel a dřevěný palác a měli zde dokonce i vlastní mincovnu. Východně v předhradí stával ještě jeden kostel (P. Marie), který snad býval předchůdcem dnešního obecního kostela.

Hradiště Libice nad Cidlinou

Z historického hlediska se zdejší osídlení datuje již do šestého století a vznik opevněného hradiště pak do přelomu 8. a 9. století. Opevněné předhradí bylo budováno pravděpodobně na počátku století desátého. Jak mnozí již vědí, rod Slavníkovců byl vyvražděn v roce 995 v tahanicích o moc konkurenčním rodem Přemyslovců - na vraždění se podíleli vojáci knížete Boleslava II. Přemyslovci vybudovali na troskách původního hradiště podezděnou palácovou stavbu a zřídili zde správní středisko celého polabského kraje. Hradiště zasáhl někdy kolem roku 1130 mohutný požár a tak osidlování místa pokračovalo již jen v místě východního předhradí - v místech dnešní obce, tím ji vlastně položilo základy. V západní části dnes nalezneme zakonzervované a rekonstruované zbytky základů kostela, paláce, vstupní brány a věže. Nalezneme tu také pomník svatého Vojtěcha a jeho bratra svatého Radima z rodu Slavníkovců - jedni z mála, kteří přežili vražedné řádění Přemyslovců (nebyli v té době na hradišti).

Hradiště Libice nad Cidlinou je od roku 1965 zapsáno jako kulturní památka ČR a od roku 1989 také jako národní kulturní památka ČR. K hradišti se dostanete po zelené turistické značce ze stanice ČD Libice nad Cidlinou. Hradiště leží kousek od frekventované silnice spojující Poděbrady s dálničním sjezdem a silnicí na Kolín, avšak málo řidičů se ohlédne ke kdysi slavnému sídlu neméně slavného rodu.

Mapa Hradiště Libice and Cidlinou
Poloha a tvar hradiště - zdroj: Informační panel Hradiště Libice and Cidlinou

FOTOGALERIE


Památník hradiště Libice nad Cidlinou na konci obce(2/2017)


Památník tvoří několik mozaikových desek - vybudován byl v roce 1966 (2/2017)


Příchod k hradišti - základy věže brány (2/2017)


Centrální část hradiště (2/2017)


Plocha hradiště - v pozadí palácové základy (2/2017)


Obnovené základy kostela (2/2017)


Památník svatého Vojtěcha a svatého Radima(2/2017)


Základy paláce (2/2017)


Poloha oltáře kostela (2/2017)


Akropole je zarostlá nízkým lesem (2/2017)


Pohled přes základy kostela a památník k obci Libice (2/2017)


Kněžiště (2/2017)


Základy paláce (2/2017)


Vše popsáno mozaikovými deskami (2/2017)


Celkový pohled na vyvýšeninu, kde se rozhládala akropole a hradiště (2/2017)

PANORAMA

Panorama z hradu Košťálov
Panorama Akropole a hradiště (2/2017)

Panorama z hradu Košťálov
Základy kostela památník před nimi (2/2017)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín