INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION - po kolejích Českého ráje, Podkrkonoší a dál

ŘEKA CIDLINA

POPIS A GALERIE

Jednou z nejvýznamnějších řek jičínského kraje je řeka Cidlina. Řeka pramení v západních svazích hory Tábor a zde také nalezneme několik jejích pramenů. Nejdelší a z vodohospodářského hlediska tedy hlavní pramen vyvěrá na louce jižně od Košova ve výšce asi 550 m.n.m. Populárnější a asi i známější je „turistický“ pramen přímo na úbočí hory Tábor, který po několika metrech napájí romantické jezírko pod Táborem. Tento pramen se nachází o něco níže a to ve výšce asi 535 m.n.m. K tomuto prameni se dá dostat poměrně pohodlně po žluté turistické značce vedoucí stezkou po vrstevnici od vlakové zastávky z Kyjí do Košova a Lomnice nad Popelkou.


Takto počíná svůj tok řeka Cidlina na úbočí hory Tábor

Z počátku protéká řeka poměrně kopcovitou krajinou podkrkonoší obklopenou lesy a nabírá zde vody ze svých svodnic. První obcí kterou řeka proteče je obec Pekloves na úbočí hory Tábor. Následuje několik dalších obcí a řeka se postupně vymaňuje z podhorské kopcovité krajiny a vtéká do města Jičína, ze kterého již směřuje do poměrně málo zvlněné krajiny kolínské roviny. Z větších měst, kterými řeka protéká jmenujme například Nový Bydžov či Chlumec nad Cidlinou. Na své poměrně dlouhé pouti k soutoku napájí Cidlina spoustu rybníků a rybníčků – zcela jistě největším z nich je s plochou 300 ha Žehuňský rybník. Nejedná se ani o rybník jako o uměle sypanou přehradní nádrž, kterou roku 1492 založil rybníkář v tomto kraji tolik známý, Štěpán Netolický.


Soutok Cidliny u Libice nad Cidlinou

Cesta, kterou vody Cidliny vykonají k soutoku, měří 97,3 km. Cidlina se vlévá do Labe nedaleko obce Libice nad Cidlinou u slavníkovského hradiště již jako poměrně široká řeka. Výška soutoku je udávána na 187 m.n.m. Kdysi rameno řeky obtékalo hradiště a chránilo ho ze dvou stran. Mezi Žehuňským rybníkem a soutokem s Labem se nachází 9 velkých jezů, které byly vybudovány proti rozlití řeky do okolní rovinaté krajiny.

V řece pak najdeme spoustu druhů ryb. Jmenujme například kapra obecného, štiku obecnou či úhoře říčního, ale najdeme zde i sumce velkého, amura bílého, candáta dravého atd. Zajímavou floru, která roste na březích Cidliny zastupují hlavně orsej jarní, kosatec žlutý, prvosenka jarní či rulík zlomocný – vody obývají blatouch bujný a stulík žlutý.


...a jěště pohled od Labe

Na řece a okolí pak žije spousta dalších živočichů – jmenujme z ptactva např. volavku popelavou, čápa bílého, labuť velkou, racka chechtavého, husu polní, rybáka obecného atd. Břehy obývá spousta žab - ropucha zelená, skokan hnědý... Žije tu také vydra říční, ondatra pižmová, hryzec vodní, rak bahenní.

Tok řeky v celém průběhu není příliš hluboký a tak se nehodí pro vodní sporty a ke sjíždění.

Zajímavé je, že v minulých stoletích byla řeka na dolním konci rozdělena na několik ramen – jedno například ústilo do Labe v Kolíně-Zálab,í jiné zase teklo k Velkému Oseku, kde ústilo do Labe.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregionu: Lukáš Prýmek, Jaroslav Runčík

Poděkování za spolupráci: Martin Vaistauer

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2022 Interregion Jičín