INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

HRAD NEBÁKOV

SITUACE HRADU

Pokud se dostaneme výletem do Podtroseckých údolí až k Nebákovskému rybníku, připomeňme si, že na skalnatém ostrohu nad rybníkem stával malý hrad Nebákov. Hrad byl zabezpečen výborně – ochranu mu poskytovaly strmé skály ve směru od rybníka a z druhé strany z údolí zvaného Žlábky ho chránil hluboký příkop a hradby. Stavitel hrad umístil na poměrně malou plošinu na skále – plošina nemá v průměru ani 30metrů. Na místě, které bylo nejužší stavitel vybudoval příkop, za kterým stávala kamenná čtvercová věž s dřevěnou nástavbou. Za věží se nacházelo malé nádvoří a za nádvořím na nejbezpečnějším místě stálo pravděpodobně dřevěné obytné stavení. Celkový komplex hradu stavitel obehnal zdí.

V letech 1925 a 1973 na místě kde stával hrad probíhal archeologický výzkum a tak víme, že hrad dle dochovaných vykopávek vznikl někdy ve 14. století. Jedinou zmínku o majiteli, či v tomto případě o majitelce hradu, nalezneme v listinách, kde se uvádí jako majitelka nedalekého obrubského statku Machna Nebákovská. Tato majitelka je také z písemností jedinou známou osobou, mající nějaký přímý vztah ke hradu Nebákov. Z archeologického průzkumu lze doložit i zánik hradu, jak se dle vykopávek předpokládá, vyhořel někdy koncem 15. století. V listinách nalezneme údaj, kdy ke statku Roveň patří také pustý hrad Nebákov. Tímto údajem se také uzavírá jeho krátká historie. Dnes se z hradu nezachovalo zhola nic a v lesích se i špatně hledají zbytky valů či příkopů.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín