INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

HOŘICE - TVRZ

HISTORIE A POPIS TVRZE

Nad Hořicemi se do výšky 352 metrů pne vysoký kopec Gotthard - stávala zde osada, byl tu kostelík, hřbitov a také tvrz. První zmínku o Hořicích nalezneme v písemnostech z roku 1143, kdy se Hořice uvádí jako majetek Strahovského kláštera. O samotné tvrzi nalezneme informaci až z roku 1365, kdy majitel Hořic Jakuš rozděluje majetek mezi své dva syny Svatomíra a Hynka – a tehdy se píše o tvrzi na Gotthardu. Více se o tvrzi z písemností dozvědět nelze.


Tvrziště a příkop - uprostřed socha Jana Žižky z Trocnova

Lze snad jen předpokládat, že tu stála pravděpodobně do doby, než v roce 1491 Jan Rašín z Rýzmburka spojil několik dílů města v jeden celek a přenesl sídlo správy panství níže – do míst, kde stojí dnešní hořický zámek. Je také možné, že tvrz na Gotthardu zanikla, když v roce 1423 v těchto místech porazil Jan Žižka vojsko panské jednoty. Skromné zbytky tvrze postupně chátraly a ještě v roce 1812 se píše, že zbytky kamene z tvrze byly použity při stavbě silnice. Do dnešní doby se zachovalo tvrziště s hlubokým příkopem a na místě tvrze stojí na paměť památné vítězné bitvy socha Jana Žižky, jejím autorem je Pavel Jiřička a socha sem byla umístěna v roce 1873.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín

19.11.201319.11.2013