INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

MARKOVA VYHLÍDKA

POPIS

Vyhlídky, to jsou místa dalekého rozhledu a širokých krajinných panoramat, na kterých si smlsne oko turisty. A přesně to vše poskytovala Markova vyhlídka na skalnatém hřebenu nad obcí Hrdoňovice. Mohutný střelečský lom vyhlídka pamatuje ještě jako malé pískoviště a ten rozhled - pod vyhlídkou malebné Hrdoňovice, vpředu kostelík Újezda pod Troskami a Libunec s Libuní jako na dlani, v pozadí panorama doplňuje mohutná hradba hory Tábor a Kozákova, zkrátka krása pohledět. Je jaro roku 1933 a libuňští obyvatelé hrdě otevírají čarokrásnou vyhlídku na krajinu Českého ráje. Uplyne však pár desetiletí a věci se pomalu mění, z malých lomů v okolí dominuje těžbě Střelečský velkolom a Markova vyhlídka upadá v zapomnění, čas ve spolupráci s přírodou pomalu zakrývají místo, na kterém se výhledem kochaly davy rozhleduchtivých turistů.

Markova vyhlidka

V současné době není z Markovy vyhlídky vidět již vůbec nic, její existenci připomíná jen kámen, na kterém je umístěna tabulka se jménem vyhlídky a rokem založení. Leží na vrcholu hřebene, zarostlého poměrně hlubokým lesem. Vyhlídka je pojmenována po významném libuňském faráři, páteru Antonínu Markovi (*1785 - +1877) a založili ji zde, na hřebeni s výhledem na jeho milovanou obec Libuň, libuňští členové Klubu českých turistů. Z pozůstatku barvy na kameni lze ještě zjistit, že k vyhlídce vedla značená žlutá turistická značka. V dnešní době k vyhlídce nevede žádná cesta, dostat se na hřeben ke kameni lze stoupáním malou vyšlapanou pěšinkou, od lesní cesty vedoucí od silnice k vlakové zastávce Hrdoňovice a nedaleké samotě, podél staršího nevyužívaného lomu. Nedaleko od vyhlídky, asi 50 metrů na okraji lomu, se díky průseku pro dálkové elektrické vedení, naskýtá částečný rozhled do krajiny a dává tušit jak krásný výhled z vyhlídky byl před tím, než celá zarostla lesem. Zkuste místo vyhlídky navštívit, je klidné, tiché a třeba i čeká znovu na své objevení.

Ještě doplním kdo byl Antonín Marek, po kterém vyhlídka nese své jméno - byl to římskokatolický kněz, překladatel, jazykovědec a hlavně český obrozenec. Podílel se společně s Josefem Jungmannem na jazykovědných projektech a hlavně na tvorbě velkého česko-německého slovníku, do kterého dodával, z němčiny přeložené, ekvivalentní české výrazy. Ani si již neuvědomíme, kolik slov pátera Marka dnes vlastně používáme - co třeba domněnka, rozsah, obsah či předmět a další. Antonín Marek byl rodákem z Turnova a po vystudování a vysvěcení prošel několik míst, kde kaplanoval (Tatobity, Rožďalovice, Rovensko pod Troskami...). V Libuni působil na faře od roku 1820, téměř až do své smrti a za jeho života byla fara centrem českého obrozeneckého života. Antonín Marek zde psal české básně, ódy, elegie a hojně překládal divadelní hry. Působil i ve školství, zaváděl psaní latinky místo německého kurentu a důrazně nabádal učitele k používání názorných učebních pomůcek. Zasloužil se o vznik knihovny v nedalekém Turnově a rozšíření té libuňské. Pochován je v Praze na Vyšehradě, kde pár měsíců po odchodu z Libuně na odpočinek zemřel, v požehnaném věku 91 let.

FOTOGALERIE


Strž u vyhlídky (8/2015)


Detail kamene s popisnou tabulkou (8/2015)


Kámen na Markově vyhlídce (8/2015)


Kompletní pohled na prostor vyhlídky (8/2015)


Na vyhlídku vedla žlutá turistická značka (8/2015)


Zadní strana kamene a pohled do lesa (8/2015)


Nedaleko od vyhlídky lze průsekem tušit výhledy, jaké vyhlídka poskytovala (8/2015)


Detail výhledu na Kozákov, v popředí Újezd pod Troskami (8/2015)


Pohled do již zarostlého lomu jihozápadním směrem (8/2015)

PANORAMA

Panorama z vyhlídky
Zapomenutá Markova vyhlídka (8/2015)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

 

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín