INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

VYSKEŘ - zvonice

Nedaleko centra obce Vyskeř, pod úpatím vrcholu zdejšího výrazného kopce, se nachází hřbitov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a vedle něj nalezneme v dolní západní části hřbitova vyskeřskou zvonici. Na jejím místě stávala pravděpodobně menší zvonička již v roce 1504, a ta byla v průběhu let několikrát přestavována a upravována tak, aby mohla sloužit ke svému bohulibému účelu. Konstrukce zvonice se nijak nevymyká konstrukcím zvonic v kraji Českého ráje. Je stupňovitá a základem stavby je čistá štenýřová konstrukce, která je z boku zavětrována poměrně slabými ondřejskými kříži a každý z dubových štenýřů ještě podepírá dvojice šikmých vzpěr. V půdorysu je zvonice osmiboká, tvořená kamennou podezdívkou, z části roubenou. Celá konstrukce je kryta proti nepřízni počasí dřevěným šindelem, ve zvonovém patře pak svisle umístěnými prkny.

Vyskeř - zvonice

Současná konstrukce pochází pravděpodobně z roku 1750, kdy bylo nutné převěsit poměrně nově ulitý zvon Maria (z roku 1723) ze zvonice zdejšího kostela. Zjistilo se totiž, že zvon vážící více než 3 metráky při pohybu narušuje statiku věže vyskeřského kostela. Ve zvonici již v té době visel zvon Václav (z roku 1506), a tak musela být celá konstrukce přestavěna a zesílena, aby se do ní vešly oba dva zvony. První opravy se po své přestavbě dočkala zvonice v roce 1830, kdy byla celá stavba rekonstruována a vyměněn byl hlavně šindel a plášťové dřevo. V roce 1850 puknul zvon Václav a musel být znovu přelit. Poté zasáhly do osudu zvonů války a nejprve byl v roce 1916 zrekvírován a na kusy rozbit zvon Maria a za druhé světové války, v roce 1942, byl sejmut a odvezen i zvon Václav. Ten se však po válce podařilo znovu nalézt a tak byl hned v červnu 1945 slavnostně zavěšen na věž nového vyskeřského kostela, kde ho nalezneme i dnes. V roce 1940 bylo přistoupeno k další rozsáhlé rekonstrukci, při níž došlo k výměně nejen šindele, ale i některých štenýřových trámů a celá stavba byla podezděna výše jmenovanou kamennou podezdívkou - z této rekonstrukce pochází i současná podoba zvonice. V roce 2000 získala zvonice nový krycí nátěr a rok na to došlo k výměně i některých poškozených základových trámů. Dřevěná roubená osmistěnná zvonice tvoří spolu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie výraznou dominantu celé obce Vyskeř.

FOTOGALERIE


(9/2018)


(9/2018)


(9/2018)


(9/2018)


(7/2007)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín