INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

VESECKÝ MLÝN V ÚDOLÍ PLAKÁNEK

POPIS A GALERIE

Malebné údolí Plakánek skrývá nejden pozoruhodný turistický poklad - ať už jsou to skály, které lemují jeho okraje nebo prameny, které z pod nich vyvěrají či zajímavá chráněná údolní flora a fauna. V jeho méně známé větvi, která se nazývá Vesecký Plakánek (jeho konec či začátek, jak kdo chce, ústí nedaleko malebné vísky Vesec) nalezneme i technickou památku a to zajímavou zříceninu skalního mlýna. Historie mlýna sahá až do 18. století, kdy mlynáři využívali k náhonu na mlýnské kolo vody z veseckého potoka. Kousek nad mlýnem byl k tomu účelu ve stráni vybudovaný malý rybníček, ve kterém byla shromažďována voda a dle potřeby se s ní roztáčelo kolo mlýna. Dodnes se dají kousek od mlýna nalézt zbytky náhonu a přepadu, který vracel vodu zpět do koryta Veseckého potoka, který protéká celým údolím. Z mlýna se toho do dnešní doby bohužel moc nezachovalo, vlastně pouze to co bylo vytesáno do pískovcové skály. Nejvýraznějším stavebním zbytkem je tak vysakávaná kapsa na vodní kolo se zbytky náhonu na něj, kousek zatesané mlýnice a ve skále nalezneme i zbytky kapes pro založení trámů. Odlamovaný kámen byl s velkou pravděpodobností použit k výstavbě samotné budovy mlýna.

Vesecký Plakánek - mlýn

Dle místních pověstí je tu v polovině 19. století znám mlynář Janda, kterého prý vodník stáhnul do mlýnského rybníčku - pravda je však taková, že do rybníčku spadl mlynářův pomocník a mlynář Janda se ho snažil zachránit, bohužel v rybníce utonuli oba. Po Jandovi je pak známým mlynář Michal Dlabola, bohužel pouze ze soudních spisů, kdy byl vesecký mlynář odsouzen za pytláctví. Dá se předpokládat, že někdy v této době je mlýn nepoužíván opuštěn a začíná chátrat, až je pak veškeré jeho zdivo rozebráno a použito k nějaké okolní stavbě. Zajímavostí je, že stejný potok, který napájel Vesecký mlýn je náhonem níže přiveden i k nedalekému, dodnes zachovanému a funkčnímu mlýnu ve Střehomi. K veseckému skalnímu mlýnu se dostaneme pokud budeme po modré turistické značce procházet skrz méně známou veseckou část Plakánku.

Vesecký Plakánek - mlýn

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín