INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

KŘINEC - MOST PŘES MRLINU

POPIS A GALERIE

Pokud půjdeme od vlakového nádraží Křinec směrem do města, musíme nejprve překročit říčku Mrlinu. Volíme-li cestu k náměstí po silnici dostaneme se hned za zatáčkou k železobetonovému obloukovému mostu přes řeku - ten spojuje obec Zábrdovice, v jejímž katastru leží i vlaková stanice a samotné městečko Křinec. Most má status kulturní památky a to i přesto, že byl vystavěn teprve v roce 1915, zdobí ho totiž a dotváří barokní sochy Živlů, umístěné na pylonech v jednotlivých rozích mostu. Sochy Živlů pochází z dílny významného barokního sochaře Jana Brokofa a představují vodu, oheň, vzduch a zemi. Na povodňové straně stojí na levém břehu plastika Živlu vody, představuje jí postava muže, který stojí na hlavě vodního hada a v rukou drží nakloněný džber vody, kterým mu vodu nalévá. Na druhé straně řeky napravo stojí Živel oheň, který symbolizuje postava ženy, která v pravé ruce svírá hořící srdce a v levé drží plamen. Na návodní straně je pak na levém břehu Vzduch - žena opírající se o luk, s holubicí v levé ruce. Posledním Živlem je země, kterou představuje muž opírající se o rýč, s alegorií zeměkoule s ratolestí u nohou. Všechny čtyři sochy byly vytesány z pískovce v dílně mistra Brokofa v roce 1707 a původně byly umístěny v parku na zámečku Kunstberk, který se nachází asi 1 km severně odsud. K mostu byly připojeny dva roky po jeho výstavbě, tedy v roce 1917.

Křinec most

Autorem mostu je projektant a architekt Stanislav Bechyně. Navrhl zde obloukový most s mezilehlou mostovkou, v té době postavený z poměrně nově používaného materiálu – železobetonu. Oblouk mostu je segmentový, nesený na březích betonovými podpěrami, tloušťka oblouku není všude stejná a od nejužší vrchní části se postupně směrem k podpěrám rozšiřuje. Architektonicky při pohledu z boku most jakoby rozevírá a drží břehy řeky. Každý oblouk drží čtyři svislice, které jsou vlastně táhly nesoucími spodní trámy mostovky, příčníky mají proměnnou výšku a jejich spodní hrana je zešikmená. Mezi příčníky nalezneme šest výškově menších podélníků. Celá konstrukce pak nese kompletní váhu betonové desky s vozovkou tvořenou žulovými kostkami, položenými ve vějířové vazbě. Zábradlí mostu je opět betonové s ocelovým brlením. Původně vedly přes most i chodníky, které byly kvůli rozrůstající se automobilové dopravě odstraněny a na povodňové straně byla pro pěší přistavena zvláštní ocelová lávka, která bohužel celé architektonické dílo poměrně hyzdí. Stavba mostu dokazuje jak je možné poměrně snadno kombinovat moderní materiál s historickými sochařskými prvky. Ze statistických dat pak můžeme číst, že most má délku 29,5 metrů a jeho průjezdní šířka činí 6,7 metrů, oblouk má rozpětí 17,5 metrů a jeho výška nad vozovkou je 2,8 metrů, přičemž vozovka má výšku k hladině řeky Mrliny 3 metry. Z dalších parametrů je to potom výška betonového zábradlí 1,2 metrů s délkou 7,5 metrů od podstavců soch k průniku oblouku skrz jeho vrchní hranu. Svislice oblouku má čtvercový profil s mírou 0,45 metrů. Půdorys parapetů pod sochami je opět čtvercový o délkách stran 0,6 metrů. A ještě rozměry lávky pro pěší na povodňové straně – délka lávky činí 23,5 metrů se šířkou 1,75 metrů a výškou zábradlí 0,7 metrů.

Zajímavostí ze stavby mostu je, že materiál na stavbu se dovážel na zdejší vlakové nádraží, kde byl i míchán a k mostu se směs dopravovala samostatnou úzkorozchodnou drážkou vybudovanou jen k tomuto účelu.

FOTOGALERIE


Oheň (3/2009)


Země (3/2009)


Vzduch (3/2009)


Voda (3/2009)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín