INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

KAMENICKÉHO STEZKA

POPIS A GALERIE

Hodně turistů zná jistě malebnou Riegrovu stezku, která vede po úbočích a podél řeky Jizery v nádherném kaňonovitém údolí mezi městy Semily a Železný Brod. Méně jich však ví o krásné pěšině vedoucí po vrcholcích, úbočích a srázech tohoto údolí na levé straně řeky nad Riegrovou stezkou. Jde o Kamenického stezku kopírující dnes žlutou a modrou turistickou značku vedoucí po hřebeni nad Riegrovou stezkou a spojující Semily a Spálov s délkou 5,8 km. Stezka je v mnoha místech opravdovou stezkou a tvoří ji třeba jen pěšina v prudkém úbočí, která vede od skály ke skále. Na skalách vystrčených do údolí, se nám otevírají nádherné rozhledy do údolí pod námi a na protější zalesněný hřbet s vystouplými ostrými skalisky, který lemuje koryto řeky. Nejexponovanější místa byla opatřena zábradlím a označena jako vyhlídky. Těch tu na Kamenického stezce nalezneme několik. Asi nejznámější vyhlídkou s nejlepším výhledem je určitě Myší skála vysoko nad soutokem Kamenice a Jizery.

Kamenickeho stezka
Na kamenického stezce

I když pěšinka tu existovala již dlouho a místním byla dobře známá, pro turistiku objevili horní spojnici Semil a Spálova semilští turisté v roce 1939, kdy se jim podařilo souvisle celou trasu projít po vrcholcích skal nad údolím a tak se rozhodli o její úpravě a otevření široké turistické veřejnosti. Otevřena byla po úpravách 15. května 1941 a dostala jméno po semilském rodákovi JUDr. Janu Kamenickém (*15. února 1876), který byl spolu s Riegrem velkým propagátorem zdejší turistiky a autorem mnoha turistických publikací – jinak politicky činný, zakládající člen zdejšího turistického spolku. Ten byl v roce 1941 přítomen jejímu slavnostnímu otevření. V roce 1958 proběhl pokus přejmenovat Kamenického stezku na Stezku pionýrů, což turistická veřejnost naprosto ignorovala a stezce se dále říkalo Kamenického. Na stezku se dostaneme nejlépe od semilského vlakového nádraží po modré turistické značce do místní části Bítouchov a odsud již stačí vystoupat po žluté mezi domy na vrcholky nad údolím.

FOTOGALERIE


Pohledy do údolí


Na Kamenického stezce


Výběžky skal na stezce


Typický pohled na stezku

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín