INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

LÁZNĚ BĚLOHRAD - SMÍRČÍ KŘÍŽ V PARKU BAŽANTNICE

Při procházce parkem Bažantnice narazíme na slatinné jezírko s malým ostrůvkem, na kterém se nachází kamenný smírčí kříž. Jezírko najdeme, když se vydáme po žluté a modré turistické značce z centra města Lázně Bělohrad parkem Bažantnice směrem na Byšičky a Miletín, asi v polovině parku v lese narazíme po pravé straně na jezírko ohraničené dřevěným zábradlím. Jezírko nese název Černé jezírko, někdy se mu také říká i Hraběnčino, podle pověsti, která praví, že se zde utopila hraběnka, pod kterou se splašil kůň. Není to však pravda, jde jen o pověst.

Smírčí kříž Bažantnice

Kříž je opřený o strom, který na ostrůvku roste a má rozměr cca 55x70 cm, na přední straně je kruhová hostie s písmeny IHS, symbol používali v té době jezuité a písmena jsou zkratkou jména Ježíše Krista, která se používala v biblických textech. Písmena znamenají Iesum Habemus Socium, což znamená Ježíš, náš společník - nebo v dřívějších dobách Iesus Hominum Salvator, přeloženo jako Ježíš spasitel lidí. Na přední straně nad symbolem najdeme ještě písmena FR:PE, která odkazují na původní příběh smírčího kříže a dole další symboly, které se mi nepodařilo vyluštit. Na zadní straně kříže je datum 1787. Křížek umístěný na ostrůvku původně stával u cesty podél řeky Javorky nedaleko Uhlířů, kde však překážel při rozšiřování silnice z Lázní Bělohradu do Bělé u Pecky a byl odsud přemístěn právě do parku Bažantnice. Křížek byl původně u Javorského potoka vystavěn na paměť události z roku 1787, kdy se sedlák František Pecha z Dolního Javoří, nešťastně utopil v potoce Javorka poté, co se mu u povozu, na kterém vezl z mlýna mouku na trh, splašil kůň.

FOTOGALERIE


Pohled na smírčí kříž na ostrůvku (2/2016)


Měl jsem štěstí, jezírko bylo vypuštěné (2/2016)


Smírčí kříž v Bažantnici (2/2016)


Detail kříže (2/2016)


Kříž se opírá o vzrostlejší strom (2/2016)


Když je jezírko plné nelze se ke kříži dostat a i příroda ho v zeleni skrývá (8/2012)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín