INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

BARTOUŠOV - SOCHA SVATÉHO VÁCLAVA

Kousek od hlavní silnice směřující z Jičína do Kopidlna na mírném návrší nad obcí Bartoušov nalezneme u cesty zajímavou a krásnou sochu svatého Václava. Stačí odbočit ze silnice ve směru na Keteň a začít stoupat do mírného kopce a asi po 200 metrech nás přivítá po levé straně svatý Václav důstojně hledící do krajiny a ochraňující poutníky na jejich cestě. Socha a sokl, které jsou označovány jako kvalitně provedená vrcholně barokní plastika na pomezí řemeslného a lidového uměleckého projevu, jsou vytesány ze světlého pískovce a i když známe datum vzniku, rok 1735, autor díla je bohužel neznámý.

Bartoušov - svatý Václav

Sokl je v základním půdorysu tvarován do oblouku a je položen na dvou polokruhových stupních. Na sokl pak navazuje volutami ozdobený podstavec na jehož čelní straně je reliéfem, v protáhlém a bohatě zdobeném oválu, zobrazeno zavraždění svatého Václava. V horní části nad oválem jsou číslice odkazující na datum vzniku díla 17 a 35. Celý podstavec ukončuje profilovaná římsa, na kterou navazuje ještě jeden menší sokl ve tvaru šestiúhelníku. Teprve na menším soklu stojí samotná socha svatého Václava v životní velikosti. Světec je vyobrazen v tradičním ikonografickém pojetí, má suknici, brnění, knížecí čapku a plášť přehozený přes rameno. V pravé ruce nese praporec, kterým se opírá o zem a v levé ruce má štít se svatováclavskou orlicí.

Socha, ač nemovitá kulturní památka, zde při cestě stávala již v poměrně zanedbaném stavu, zarostlá vegetací a silně poškozená erozí. V roce 2013 však došlo k rekonstrukci sochy i soklu - dílo bylo sneseno a odvezeno do dílny, kde bylo celé odborně restaurováno. Díky rekonstrukci se socha svatého Václava opět stává výrazně dominantním a nepřehlédnutelným prvkem zdejší krajiny. Zkuste někdy odbočit ze silnice a vyzkoušet jak hezký výhled svatý Václav do zdejšího zemědělského kraje má, budete překvapeni.

FOTOGALERIE

Hrad Vranov (Pantheon)
S lípou jako národním symbolem tvoří socha sv. Václava u cesty silný krajinný prvek (3/2016)

Hrad Vranov (Pantheon)
Detail sochy (3/2016)

Hrad Vranov (Pantheon)
Detail podstavce s reliéfem zavraždění sv. Václava (3/2016)


Celkový pohled (3/2016)

Hrad Vranov (Pantheon)
Zarostlá a chátrající plastika (2011) Zdroj: Mapy Google

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín