INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

ZVIČINA - KOSTEL SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

První sakrální stavba na Zvičině se objevila v roce 1584 a byl to malý dřevěný kostelík postavený na paměť mistra Jana Husa. Dle dochovaných písemností bylo na portálu datum 2. 5. 1560. Roku 1657 koupil panství Zvičinu (mimo jiné i Dehtov a Třebihošť) rod Kountínských. A tak v roce 1706 dal Ferdinand Kountínský postavit na vrcholu Zvičiny kostelík z kamene. Stavba kostela byla dokončena v roce 1711 a byl zasvěcen svatému Janu Nepomuckému a to i přes to, že byl tento kanonizován teprve v roce 1729. Roku 1740 dodává František Pacák (spolupracovník Matyáše Brauna) do kostela pískovcový oltář zobrazující postavu Boha Otce a ukřižovaného Krista, v popředí je pak postava klečícího Jana Nepomuckého a po stranách sochy Jana Evangelisty a Jana Křtitele. V roce 1760 byly na stěny kostela umístěny dřevěné konzoly se sochami sv. Jana Papeže, sv. Jana Kapistrána, sv. Jana z Boha, sv. Ivana, sv. Jana Zlatoústého a Jana Almužníka. Je zřejmé, že přemíra sv. Janů měla dát zapomenout na mistra Jana Husa, na jehož paměť tu původní kostelík stál.

Zvičina - Kostel svatého Jana Nepomuckého

Roku 1804 kupuje panství od Koutínských František Cecikar z Birnice a ten nechává v roce 1835 kostelík opravit a nechává k němu přistavět také věž, která u kostela nebyla. Na jaře roku 1873 uhodil do kostelíku blesk a zapálil ho. Požárem byla značně poškozena hlavně střecha věže kostela. Tehdejší majitelka panství odmítla dát kostel opravit a raději se zřekla patronátu nad ním. Kostel byl opraven až po 5-ti letech z veřejných sbírek a poté se majitelem stává okres Hostinné.

Zvičina - Kostel svatého Jana Nepomuckého

Další opravy byly provedeny v roce 1972-73 a to oprava vnější omítky a oprava střechy, v roce 1981 provedla fara Brusnice k níž kostel náleží vnitřní opravy a v roce 1986 opatřila vchod železnou mříží a to proto, aby mohl být kostel přes léto přístupen veřejnosti. Kostel utrpěl ještě jednu újmu a to když se v roce 1987 přehnala přes Zvičinu větrná bouře, která ohnula kopuli s křížem na vrcholu věže. Škody již byly opraveny.

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín