INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

TURNOV - CHRÁM NAROZENÍ PANNY MARIE

Určitě nejdominantnější kostel v Turnově je chrám Narození Panny Marie, který nalezneme kousek na turnovským náměstím. Na místě chrámu stával původně dřevěný kostelík, na jehož založení se podílela svatá Zdislava se svým manželem Havlem z Lemberka. Původně patřil dominikánskému řádu a v letech 1550 až 1620 byl pod správou českých bratří. Kostelík však několikrát vyhořel a byl znovu opraven až se na počátku 19. století rozhodlo, že bude díky špatnému stavu zbořen a na jeho místě vystavěn nový chrám. Se stavbou se započalo v roce 1825 a stavba trvala dlouhých 28 let - architektem nové stavby stavby byl J. Hausknecht. V roce 1853 byl pak chrám vysvěcen.

Chrám Narození Panny Marie je trojlodní novogotická stavba na východní straně s mohutnou věží a patří mezi největší novogotické stavby ve střední Evropě. Zajímavostí je, že zřejmě z finančních důvodů má chrám nedostavěnou věž, ale i tak chrám patří mezi výrazné dominanty města. Interiér kostela je rovněž v novogotickém slohu. U kostela nalezneme městský hřbitov, kde našlo místo posledního odpočinku spousta významných osobností turnovska.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín