INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

SOBČICE - KOSTEL

Již v roce 1369 najdeme zprávu o původním starším sobčickém kostele v rejstříku plateb desátků, kdy kostel patřil pod bydžovské děkanství. Ke kostelu náleží, jak je v této době zvykem i hřbitov, který je zrušen pravděpodobně se stavbou současného kostela sv. Prokopa. Stavba současného kostela sv. Prokopa trvala 16 let a vznikala postupně mezi lety 1761 - 1777. Nejprve bylo postaveno kněžiště a loď kostela s klenutím a poté byl kostel byl vysvěcen - to se událo v roce 1770.

Teprve k hotové lodi kostela byla přistavěna dvoupatrová věž. Věž má výšku 19 metrů a v prvním patře má nainstalovány varhany o patro výše zvony - v současné době dva. Při opravě v roce 1994 se při opravě hodin vzňala střecha od svářecího zařízení a celá věž kostela vyhořela - shořela také nově rekonstruovaná střecha a pukly oba dva původní zvony. Dalších deset let pak trvalo uvedení kostela do původního stavu a rekonstrukce byla zdárně završena instalací a požehnáním nových zvonů.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín