INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

LORETA

Asi 1,5 km od hradu Veliš severovýchodním směrem se nachází zalesněný vršek zvaný Loreta se stejnojmennou kaplí. Pověst vypráví, že na hradě Veliši žila bohatá hraběnka a jediné čeho se jí přes veškeré bohatství nedostávalo bylo zdraví, které bylo velmi chatrné. Když jí doktoři nepomáhali zašla do nedaleké chalupy za babou kořenářkou a ta jí prý poradila, ať navštíví Svatou chýši v Loretu v Italii a zde se modlí za své zdraví. A opravdu, modlitby byly vyslyšeny a tak dala hraběnka vystavit s díky nedaleko hradu kopii Svaté chýše z Loreta.

Loreta

Ať už to bylo jakkoliv, pravda je ta, že kopii Svaté chýše z Loreta nechal na vršku nedaleko hradu Veliš na svém panství postavit v roce 1694 František Josef Šlik. Šlikovský znak nalezneme i na průčelí kaple i s tesaným zápisem o výstavbě kaple. Jako architekta pozval ke stavbě proslulého francouze Jana Battistu Matheu. Ke kapli se dostaneme po žluté turistické značce z obce Podhrádí pohodlnou lesní cestou. V naší zemi se vyskytuje takovýchto kopií Svatých chýší přes padesát a nejstarší zachovanou nalezneme v Hájku u Unhoště.

Loreta

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín