INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

HNĚVČEVES - KOSTEL

Hněvčeveský kostel tvoří spolu s farou výraznou dominantu obce. Kostel byl původně vystavěn v gotickém stylu někdy na konci 14. století (vznik obce se datuje do roku 1362) a zasvěcen svatému Jiří. Již ve stejném století se v dokumentech uvádí jako farní. Roku 1424 jej však obsadila, vypálila a zbořila husitská vojska. Na počátku 16. století financoval a provedl obnovu kostela, který do té doby ležel stále v troskách, Václav Záruba z Hustířan (1503-1543), jinak poměrně krutý pán zdejších podaných. Nový kostel byl již vystavěn ve slohu renesančním. Současná podoba kostela pochází z přelomu 17. a 18. století, kdy je majitelem panství Adam Záruba z Hustířan (1682-1726).

Kostel má obdélníkový půdorys a je jednolodní, loď kostela je klenuta valenou dřevěnou klenbou nesenou na vyřezávaných sloupech. Kostel má jednu věž s hodinami a zvony, zakončenou v současné době cibulovitou střechou. Současný interiér kostela pochází z 18. století - mimo hlavní oltář jsou tu ještě tři oltáře postranní a kazatelna. Bohatě vyřezanému hlavnímu oltáři dominuje samozřejmě obraz světce jemuž je kostel zasvěcen - svatému Jiří. V roce 1767 byla ke kostelu přistavěna i jednopatrová fara s mansardovou střechou o jejíž výstavbu se zasloužil Filip Jiří Browne (1757-1803). Od roku 1893 je věž kostela osazena novými hodinami a o osm let později jsou instalovány na kůru zcela nové varhany. V roce 1992 prošel celý kostel kompletní rekonstrukcí.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín