INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

DŘEVĚNICE TVRZ

POPIS A HISTORIE TVRZE

Nejstarší písemná zpráva o vsi Dřevěnici je z r. 1388, kdy se uvádí Jan z Dřevěnice. Z jejích majitelů jsou známi r. 1393 Otík z Labouně na Dřevěnici a r. 1396 Beneš z Dřevěnice. V l. 1429-1454 se uvádí Havel z Dřevěnice, přívrženec císaře Zikmunda, jehož přízní rozšířil dřevěnickou državu i jiné své statky. Tvrz se výslovně připomíná r. 1511, kdy tvrz, dvůr a ves na Dřevěnici získal nejvyšší zemský sudí Jindřich Berka z Dubé na Dřevěnici. Jindřichův syn Zdeněk prodal Dřevěnici r. 1560 Petrovi ze Šelmberka. Od druhého manžela vdovy po Petrovi Lukrécie, Bohuslava Křineckého z Ronova, koupila statek v r. 1588 Kateřina z Donína. V r. 1596 přenechala celé panství Janu Rudolfu Trčkovi z Lípy, který je připojil ke Rumburku. Dřevěnické zboží tehdy tvořily ves Dřevěnice s tvrzí a dalších 6 vesnic. Tvrz je naposledy uváděna r. 1636, kdy kumburské panství získal při dělení statků Albrechta z Valdštejna Rudolf z Tiefenbachu.

Tvrz stála v areálu dvora, pivovaru, sladovny, kovárny a mlýna, a protože přestala být centrem statku, pustla a musela ustoupit novým hospodářským objektům, zvláště po rozšíření pivovaru. K těmto úpravám došlo za Šternberků, majitelů kumburského panství v l. 1653-1710, kteří zasadili nad vchod svůj znak. Po zrušení pivovaru počátkem 20. století tu byla drůbežárna a pak objekt sloužil mlékárně.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín

19.11.2013