INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

DOHALICE TVRZ

HISTORIE A POPIS TVRZE

O Dohalicích se uvádí poprvé v roce 1352 v souvislosti s jejím majitelem Václavem Dohalským z Dohalic. Z písemností se dovídáme i o dalším majiteli z rodu Dohalských Bořkovi z Dohalic, který drží ves a poprvé také uváděnou tvrz v roce 1395. Další záznam pochází z roku 1414 a to tvrz a ves vlastní Bořkův bratr Jarka. Tehdy se píše o ustanovení, kdy v případě, že kněz nemůže sloužit mše v dohalickém kostele, povoluje se konání mší na tvrzi. V roce 1440 – 1480 drží dohalické statky Prokop Dohalský z Dohalic, který skupuje okolní vesnice a rozšiřuje dohalické panství. Jeho majetek si poté rozdělují oba jeho synové Václav a Mikuláš. Přímo tvrz a ves Dohalice patří Mikuláši Dohalskému z Dohalic. Posledním majitelem tvrze je v roce 1651 Václav Dohalský. Tehdy je jeho panství tvořeno dvěma vesnicemi a statkem. V té době je však celá država v úpadku, jak se píše ve zprávě z roku 1659, která informuje též o stavu tvrze. Tvrz je zpustlá neobyvatelná, bez oken a dveří s propadlou střechou. Popisuje zde též objekt tvrze, který má čtyři sklepy, v přízemí se nachází kuchyň a komory a na nimi v patře tři světnice.


Na místě tvrze dnes stojí sýpka

Roku 1660 přechází majetek rodu Dohalských k novému majiteli – Václavu Zárubovi z Hustířan. Ten tvrz opravuje a dává jí novu podobu. V držení rodu Zárubů je tvrz do roku 1707, kdy ji kupuje rod Schaffgotschů. V té době se dohalické panství skládá z tvrze a statku kolem ní a dvou vesnic. Někdy v druhé polovině 18. století je država spojena se sousedním panstvím Sadová, kam pochází i správa. V té době zaniká i dohalická tvrz, jejíž zbytky jsou zbořeny v roce 1825. Na jejím místě u říčky Bystřice poté vyrůstá panská sýpka. Z tvrze se tak prakticky nic do dnešních dnů nedochovalo.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín