INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

DLASKŮV STATEK - DOLÁKY U TURNOVA

Nedaleko Turnova v obci Dolánky stojí Dlaskův statek, dochovaná stavba typického pojizerského statku a ukázka architektury, jak vypadaly domy v pojizeří v minulosti. Dlaskův statek byl postaven jako svobodnická usedlost v roce 1716 a nalezneme ho kousek od řeky Jizery na jižním konci obce Dolánky nedaleko stejnojmenné vlakové zastávky. Název statku pochází po rodině Dlasků, jejíž rod statek přes 200 let vlastnil a hospodařil na něm.

Celý statek je obklopen trámcovou zdí a pro vstup do statku slouží dvě brány. Jedna brána je zděná s dřevěnou zvoničkou, druhá je dřevěná. Jádro statku tvoří obytný trakt a k němu připojené hospodářské budovy, chlévy a konírna. Na pozemku statku nalezneme také dřevěný roubený špýchar, postavený v roce1807, ten však není původní a byl sem v přenesen z nedalekého Malého Rohozce v roce 1962. Původní dispozice statku se po léta měnila, první rozsáhlejší přestavbu statek prodělal v roce 1789, kdy byla na statku přistavěna obytná roubená světnička později upravená jako samostatný výměnek. V roce 1794 byla na statku vystavěna již zmiňovaná zděná brána se zvoničkou. Další stavební úpravy pocházejí z roku 1841. Za zmínku stojí též socha Panny Marie z roku 1784, která je součástí statku.

Ke statku nás z Turnova dovede přes turnovský park červeně a modře značená turistická značka. V současné době je statek ve správě turnovského muzea, který v něm má svou expozici vesnického obydlí, řemeslnického a zemědělského nářadí, v níž dává návštěvníkům nahlédnout do života obyvatel pojizeří a seznamuje je s domácí hospodářskou výrobou.

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín