INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

SESUV U DNEBOHU

POPIS

Když budeme sestupovat po modré turistické značce z Drábských světniček směrem do obce Dneboh na konci lesa narazíme na šikmo rostoucí stromy, hlavně borovice. Co bylo příčinou téhle anomálie? V neděli 27. června 1926 mezi 11 a 14 hodinou zde proběhl největší známý sesuv půdy v Českém ráji - do pohybu se dalo asi 3 mil. metru kubických zeminy na ploše asi 14 hektarů.

Již před jedenáctou hodinou si všimli obyvatelé zdejší osady Podskalí, která byla součástí obce Dneboh, drobných prasklin ve zdech jejich domů, poté již začala ze zdí odskakovat omítka. V té době začali obyvatelé vyklízet nábytek a vyvádět dobytek ze stájí, nikdo ještě nevěděl co se přesně děje, předpokládat se dalo zemětřesení, ale země se netřásla. Ve stěnách stavení se pomalu začínaly tvořit malé trhliny, které se postupně zvětšovaly, kolem poledního začaly s velkým lomozem zdi praskat a pomalu se zvedaly podlahy pod náporem vzduté zeminy. Poté se již propadnul štít a střecha domu se zhroutila. Obětí sesuvu se stalo postupně deset domů osady Podskalí a také silnice, která spojuje Dneboh s Olšinou, kterou sesuv půdy doslova roztrhal. K sesuvu došlo ve dne a ještě k tomu v neděli a tak se nikomu z obyvatel nic nestalo a jelikož byli obyvatelé z valné většiny doma, podařilo se i zachránit spoustu věcí z bortících se domů.

Sesuv u Dnebohu - Zánik Podskalí

Osada Podskalí již po sesuvu nebyla obnovena a jedinou památkou na její existenci je velký kámen s dírou na parkovišti u silnice. Obyvatelé dostali částečnou kompenzaci od státu, ale většinu peněz na nový dům si museli vypůjčit od banky a zadlužit se. Domy si již postižení postavili jinde, většinou v nedaleké obci Dneboh. Proč k sesuvu došlo? Důsledkem byly vydatné a dlouhotrvající deště - v těchto místech napršelo až 339 mm srážek, což činí 339 litrů na každý metr čtvereční. Pískovcové vrstvy leží na málo propustných slídovcových vrstvách a mechanickým odvětráváním skal vzniká suť, která s celkovou váhou lesních porostů působí tlakem na nakloněnou rovinu slídovců. Díky vydatnému podmáčení tak došlo k sesuvu celého svahu. A tak se němými svědky celého obrovského sesuvu stávají právě přeživší stromy ve svahu, které se v důsledku pohybu svahu položily a v pozdější době vlivem přírodních zákonů začaly opět růst kolmo vzhůru. Díky stromům se lesu začalo přezdívat Tančící či Šavlový les.

FOTOGALERIE


Pohled na šikmo rostoucí stromy... (2009)


... (2009)


Historická fotografie poškozených stavení v Podskalí (2009)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín