INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

ARBORETUM BUKOVINA - HRUBÁ SKÁLA

POPIS A GALERIE

Nedaleko zámku Hrubá Skála, na cestě lesem po červené turistické značce směrem ke hradu Valdštejn, narazíme asi po jednom kilometru na zajímavý lesní park, Arboretum Hrubá Skála – Bukovina. Arboretum založil v roce 1857 (někdy bývá v pramenech uváděn až rok 1860 nebo i 1862) majitel zdejších panství Jan Křtitel z Aehrenthalu a patří k nejstarším u nás. Ač byl zakladatel profesí víceprezidentem apelačního soudu v Praze, k založení zdejšího arboreta ho dovedl jeho zájem a nadšení o botaniku a okrasné zahradnictví. Se založením mu pak odbornou a praktickou radou pomáhal lesník Leopold Angr.

Park leží v nadmořské výšce 361 metrů nad mořem, je oplocený a velikost oplocené plochy čítá 2,73 hektarů. Jak lze zjistit z dokumentace, kterou si vedl lesník Leopold Angr, tak prvními cizokrajnými stromy, zde vysazenými, byla douglaska tisolistá. Asi půl metru vysoké sazeničky sem byly získány z flottbeckých školek z Hamburku. Na vysázení a kompletaci celého parku se pracovalo až do roku 1925. Nastávající doba však k arboretu nebyla příliš vlídná a o park se málo pečovalo, ten pak během druhé světové války zcela zpustl. Po válce v roce 1945 převzal správu arboreta stát, potažmo Lesní závod Lomnice nad Popelkou, který zde provedl revizi všech stromů, park vyčistil a provedl nové oplocení. V roce 1960 pak vznikl první plánek zde vysázených dřevin. V současné době pečuje o park a přilehlé okolí Správa CHKO Český ráj. Součástí arboreta je vyhlídka a uprostřed parku nalezneme původní altán, postavený ve švýcarském stylu, jež prošel v roce 2005 výraznou a poměrně nákladnou rekonstrukcí - vznikla zde výstavní expozice a bylo znovuobnoveno informační středisko.

FOTOGALERIE

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

Alainova věž

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín